Muradiye Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan Muradiye Külliyesi Bursa’da Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan son külliye olma özelliğine sahiptir.

Muradiye Külliyesi Sultan İkinci Murat tarafından 1425 ve 1426 yılları arasında yaptırılmıştır. Muradiye Külliyesi Cami medrese hamam darüşşifa ve türbelerden oluşmaktadır. Muradiye külliyesi’nin en görkemli yapısı Muradiye Camisidir. Mimari açıdan dönemin estetik anlayışına Çok belirgin bir şekilde ortaya koyan Muradiye Camisi günümüzde ibadet ve ziyarete açık bulunmaktadır.

Muradiye Külliyesi içinde Osmanlı Hanedan üyelerinin türbelerinin de bulunduğu toplam 12 türbe bulunmaktadır. Muradiye külliyesi’nde Hüma Hatun Türbesi Şehzade Alaaddin Türbesi Şehzade Mustafa Türbesi Şirin Hatun Türbesi gülruh Hatun Türbesi Ebe Hatun Türbesi Şehzade Mehmet Türbesi mükrime Hatun Türbesi Gülşah Hatun Türbesi ve Saraylılar Türbesi bulunmaktadır. Muradiye külliyesi’nin diğer önemli bir parçası olan Murat 22 sesli günümüzde Sağlık Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Muradiye Külliyesi Nerede

Adres: Muradiye Külliyesi Emek Adnan Menderes 2 Murat sokak No 33 16150 Osmangazi Bursa

Muradiye Külliyesi  Nasıl Gidilir

Muradiye Külliyesi`ne toplu taşıma araçları ile ulaşmak için Balibey Hanın tam karşısında ya da Ulu Cami yakınlarından geçen E2, 5A, 35B, 9P, 40H, 29A, B25 ve C3 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here