Niğde Murat Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Niğde ilimiz 10.000 yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu da beraberinde birçok tarihi zenginliğe kucak açtığını söyleyebiliriz. Bu eserlerden sadece bir tanesini bugün ele alacağız. Bu eser Murat Paşa camisidir.

Niğde Murat Paşa Camii

Murat Paşa Camisi 1670 yılında Osmanlı Padişahı Murat Paşa tarafında inşa edilmiştir. Murat paşa vefat edince oğlu Ali paşa camiyi genişletmiştir. Bu yüzden bu camiye bazı kesimler tarafında  Murat Ali Paşa camisi de denilmektedir.  Bu cami Osmanlı Devletinin 17.yy eseri olup o dönemdeki sanat yapıları da işçiliğine yansıtmıştır. Bu cami 1909 yıllında onarımdan geçip  neredeyse orjinaliğini hiç kaybetmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Bu camiye ilaveten daha sonra türbe ve çeşme de eklenmiştir.

Sonuç olarak İç Anadolu’muzun tarihi kokan şehrine gelip burada tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz. Niğde şehrimize geldiğinizde siz de göreceksiniz ki birçok medeniyetin izi vardır. Bu medeniyetler sırasıyla Asur, Hitit, Frigyalılar, persler,Makedonya krallığı, Kapadokya Krallığı, Romalılar,Bizans imparatorluğu,Anadolu Selçuklular, Eretna Beyliği, Karamanoğulları Beyliği ve Osmanlı devleti. Bu medeniyetlere ait eserlerini ziyaret edebilirsiniz.

Murat Paşa Camii Nerede?

Murat Paşa Camii, Niğde kent merkezine bağlı  Esenbey Mahallesinde bulunur.

Murat Paşa Camii Nasıl Gidilir?

Murat Paşa Camii, Niğde kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Murat Paşa Camisi
Murat Paşa Camisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz