Muson Yağmurları Nerede Görülür, Nereye Yağar?
Muson Yağmurları Nerede Görülür, Nereye Yağar?

Yaşadığımız gezegen üzerinde 10 tane iklim tip bulunmaktadır. Bunlardan biri de Sıcak İklim tipinde yer alan Muson İklimi’dir. Bu iklime bağlı olarak yaz aylarında yağan yağmurlara da Muson Yağmurları denir. Bu yağmurlar Nerede Görülür, Nereye Yağar? gibi sorulara cevap bulalım.

Muson Yağmurları Nerededir?

Sel olayların en yaşandığı yerlerde Muson yağmurları yağmaktadır. Özellikle 3 aylık yaz mevsiminde birçok ülke Muson yağmurları ile boğuşmaktadır. Her yıl bu yağmurlar yüzünde çok sayıda insan hayatını kaybetmekte çoğu da evsiz barksız kalmaktadır.

Bu yağmurlar, Muson Rüzgarının etkili olduğu Güney, ve Güneydoğu Asya (Hindistan, Çin, Kore, Japonya, Mançurya, Bangladeş) etkilidir. Ayrıca; Avustralya’nın kuzeyinde ve Doğu Afrika’da Madagaskar adasında etkilidir. Bunun dışında Amerika’nın Alaska eyaletinde zaman zaman etkili olmaktadır. Ama genel olarak Asya kıtasında etkilidir.

Bu yağmurun en büyük özelliği Görkemli yağmur bulutları, aralıksız yağış ve güçlü rüzgarlardır. Bu yağmurların etkili olduğu bölgelere seyahat edecek vatandaşlarımız dikkatli olmasını öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here