Nazik Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?
Nazik Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Bitlis ili Ahlat ilçe sınırında yer alan Nazik Gölü, 30 km² alana yayılan tatlı bir su gölüdür.

Ahlat’ın 16 km. kuzeybatısında yer alan Nazik Gölü, mutlaka gezilip görülmesi gereken harika bir yerdir. Gölün suları tatlıdır. Bu nedenle çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca burada çok sayıda aynalı sazan, gocut olarak anılan bir balık türü bulunmaktadır.

Ayrıca burası kış aylarında tamamen donmaktadır. Bu nedenle göle yakın yerleşmeler kış aylarında göl üzerinde ulaşım yapmaktalar. Ayrıca kış aylarında göl harika bir manzara da sunmaktadır.

Buraya yaz aylarında gelip balık avlayıp ve avladığınız balıklarla piknik yapabilirsiniz. Oldukça muazzam bir manzarası bulunan göle her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Bitlis ilimize yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biridir. Ayrıca bu göl suyu ile tarım alanları da sulanmaktadır. Bunlar dışında göl ve çevresinde başta kuşlar olmak üzere birçok canlıya hayat vermektedir.

Nazik Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Nazik Gölü, Bitlis’in Ahlat ilçe sınırında bulunur. Ahlat’ın 16 km. kuzeybatısında yer alır. Diğer bir deyişle Bitlis, Muş, Van, ve Tatvan yerleşim birimlerine sırası ile 84.0 km, 90.0 km, 220.0 km, ve 63.0 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz