Nazilli

Nazilli Aydın iline bağlı bir ilçedir. Denizli- Aydın karayolu üzerinde bulunan Nazilli ilçesi Aydın il merkezine 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ana yol üzerinde bulunmasından dolayı Nazilli ilçesine ulaşım gayet kolaydır. Gelişmiş, büyük bir ilçe olan Nazilli yeşil tabiatı ve temiz havası ile özellikle emekli olanların en çok tercih ettiği yerlerdendir. Nazilli ilçesi tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Nazilli ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Koca Camii: Nazilli ilçe merkezinde uzun çarşı yakınlarında yer almaktadır. 1886 yılında yapılan camii üstü açık ve kenarları duvarlar ile çevrili namazgah olarak kullanılmıştır. Koca Camii daha sonnra kubbesi ve minaresi yapılmış fakat depremde tekrar yıkılmıştır. Yöre halkının çabaları ile tekrar onarılan camii günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Tek minareli olan Koca Cami’nin kubbesi kurşun kaplıdır. Nazilli ilçesine geldiğinizde 12 yıllık emek sonucu onarılan bu tarihi yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Arpaz Beyler Konağı: Nazilli ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alan eski adı Arpaz olan Esen Köyünde bulunmaktadır. 19 yüzyılda Arpaz Köyünde inşa edilen Arpaz Beyler Konağı Osmanlı İmparatorluğu Döneminden kalan en güzel yapılardandır. Arpaz Beyler Konağı büyük bir yapı olup; ev, hamam, kule, erzak depoları ve fırından oluşmaktadır. Arpaz Beyler Konağı; ahşap işçiliği, nakışları ve motifleri ile dikkat çekmektedir. Osmanlı mimarisinin tüm ihtişamını yansıtan Arpaz Beyler Konağı günümüze kadar orijinal halini koruyarak ulaşmıştır. Nazilli gezinizde ziyarete açık olan bu konağı ziyaret edebilir ve tarihi mimarisine yakından şahit olabilirsiniz.

Arpaz Kulesi: Arpaz Beyler Konağının bir parçası olup hemen karşısında yer almaktadır. Arpaz Kulesi korunma, savunma ve gözetleme amacıyla kullanılmak için inşa edilmiştir. Arpaz Kulesinin zemin katı zindan yeri olarak kullanılmıştır. Ahşap merdivenler ile çıkarılan üst katı ise yaşama alanı olarak düzenlenmiştir. Yaşam alanı olan üst katında oturma yerleri, dolaplar, ocaklar ve hamam bulunmaktadır. Arpaz Beyler Konağını ziyaret ettikten sonra hemen karşısında yer alan Arpaz Kulesini de ziyaret edebilirsiniz.

Mastaura Antik Kenti: Nazilli ilçesine bağlı Bozkurt Köyünün 1 km kuzeyinde yer almaktadır. Küçük bir antik yerleşim yeri olan Mastaura Antik Kenti çeşitli dönemlerde farklı uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Mastaura Antik Kentinden günümüze tiyatro bölümü ve nekropol alanının bazı kalıntıları ulaşmıştır.

Nazilli Dörtyol
Nazilli Hangi Şehirde
Nazilli Haritası
Nazilli Nasıl Gidilir
Nazilli Nerede
Nazilli Uzun Çarşı
Nazilli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here