gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Nazımiye Hakkında

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Tunceli iline bağlı olan Nazımiye; 1876 yılında kurul muştur. Bölgenin önemli medeniyetleri içinde barındırdığı söylenir. M.S. 500-60’lü yıllarda Bizans egemenliğinde kalmıştır. Arkasından Selçuklular, Akkoyunlular ve Osmanlıların egemen olduğu bir ilçedir.

Nazımiye Nerededir?

Nazımiye ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde Tunceli ili sınırları içinde yer almaktadır. 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 3249 kişiden oluşmaktadır.

Nazımiye Hangi Bölgededir?

Tunceli’ye bağlı olan Nazımiye ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde Fırat Bölümünde bulunmaktadır.

Nazımiye Hangi Şehirdedir?

Nazımiye ülkemizde Doğu Anadolu yöresinin Fırat bölümünde yer alan Tunceli şehridir. İlçenin il merkezine uzaklığı 36 kilometredir. Yerli ve yabancı pek çok turistin gezmeye geldiği bu ilçede gezilecek pek çok yer bulunur. Bunların başında Dereova şelalesi, Harik kaplıcaları ve Bezik ormanları gelmektedir. Hasankeyf ülkemizde Güney Doğu Anadolu yöresinin Batman şehrindedir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle önemli turizm merkezlerinden biri olan Hasankeyf, yerli ve yabancı turistlerce sık sık ziyaret edilmektedir. Fakat ne yazık ki GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı nedeniyle şehrin sahip olduğu tarihsel yapılar ile birlikte kültürel mirasımız da tümüyle

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here