Nysa Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Aydın ili, Sultanhisar ilçe sınırında bulunan Nysa Antik Kenti, M.Ö. 3. Yüzılda I. Antıochos Soter tarafından eşi Nysaa adına kurulmuştur.

40 bin kişilik büyük bir şehir olan Nysaa Antik Kenti antik çağda bulunan Karia bölgesinin en önemli kentidir. Büyük bir alana kurulu olan bu antik kent devasa yapısı ile hayranlık uyandırıyor. Nysaa Antik Kenti içinde bir nehir geçmektedir. Kışın kuruyan ve yazın çılgınca akan bu nehir antik kenti ortadan ikiye ayırarak harika bir görüntü oluşturuyor. Bu nehir üzerinde kurulu olan köprüler kenti birbirine bağlamaktadır. Ayrıca nehrin üstüne yapılan ve su sporların yapıldığı stadyum harika bir güzellik oluşturmaktadır. Nysa Antik Kentinde yer alan gençlere eğitim veren gynasıum, Roma hamamları, stadyum olarak kullanılan amphitheatre ve yaşlılar meclisi olarak bilinen bouteuterion günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Nysa Antik Kentinin en çok dikkat çeken yapısı M.S.2. yüzyılda inşa edilen üç katlı olan kütüphanedir. Efes Antik Kentinde bulunan Celcus Kütüphanesinden sonra günümüze kadar ulaşan ve en iyi korunan ikinci kütüphanedir. Ayrıca antik kentte bulunan Roma Tiyatrosu ve tünel günümüze kadar sağlam olarak ulaşan yapılardandır. Büyük bir antik kent olan Nysaa Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Nysa Antik Kenti Nerede?

Nysa Antik Kenti, Aydın’ın  Sultanhisar ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Aydın il merkezine 33 km, Denizli il merkezine ise 100 km uzaklıkta bulunur.

Nysa Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • Toplu Taşıma araçlarıyla ulaşmak için; Aydın otogarından kalkıp Sultanhisar ilçesine giden otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Şahsi aracınızla ulaşmak için ise; Denizli- Aydın karayolu üzerinde tabelalar yardımıyla buraya çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nysa Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Nysa Antik Kenti, Haftanın her günü ziyarete açıktır. Yaz sezonunda 09:00-19:00, Kış sezonunda 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nysa Antik Kenti Giriş Ücreti

Nysa Antik Kenti Giriş Ücreti 5 TL’dir.

1 YORUM

  1. “Şehrin içinden bir nehir geçmektedir. Kışın kuruyan ve yazın gürül akan bu nehir ….” sanırım burada kış ve yaz sehven yer değiştirmiş olmalı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here