Odunpazarı Evleri Nerede, Nasıl Gidilir?

Odunpazarı evleri Osmanlı zamanında yapılan genelde iki katlı evlerdir.  Alt katlarında hol, mutfak depo gibi bölümler bulunurken üst katlarında odalar bulunurdu.

Odunpazarı Evleri

Şehrin Dar sokaklar arasında yer alan bu tarihi evler ilçeye tarihi bir hava katmaktadır.  Odunpazarı evleri yakın zamanda restore edilerek birçoğu kafe, restoran, butik otel, müze ve dükkân olarak hizmete açılmıştır. Dünya kültür miras listesine eklenen Odunpazarı evleri Eskişehir’in önemli eserlerindendir. Genellikle iki katlı kendine özgü mimariye sahip olan Odunpazarı evlerini görmenizi tavsiye ederim.

Odunpazarı Evleri Nerede?

Eskişehir ilimizin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinin  güney kesiminde tepelerin üzerinde bulunan bu evler Bademlik bölgesine kadar uzanır.

Odunpazarı Evleri’ne Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşım gayet rahat olup toplu taşıma araçları, özel aracınız veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

1-Özel aracınızla gelecekseniz: Öncellikle yollar gayet düzggün trafik rahat olduğunu belirtelim. şehir merkezine kadar gelip Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘nin olduğu alanda bir park bulunuyor. Aracınızı buraya park edebilirsiniz.

2-Taksi ile gelmek isterseniz: Şehirde çok sayıda taksi bulunur. Bulunduğunuz yerde bir taksi durdurup 10-20 dakika arasında 10-15 tl gibi bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

3-Toplu taşıma aracı ile gelmek isterseniz: Burada tramvay veya otobüsle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüsler tam önünde geçmektedir. Otogar’dan tramvay’a binip en yakın Atatürk lisesi tramvay durağında inip 3 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Tramvay haritası

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here