25 Yaşından Küçük Öğrencilere ve 18 Yaş Altına Harçsız Pasaport

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bugün yapılan açıklamada 25 Yaşından Küçük Öğrencilere ve Reşit olmayanlara harçsız pasaport verileceği duyuruldu.

Öğrencilere Harçsız Pasaport

Dünyanın en pahalı pasaport harç bedelinin ödendiği ülkemizde, Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada bordo pasaport olarak bilinen ama resmi adı umumi olan pasaportlar için bundan böyle 25 yaş altı aktif okuyan öğrenci grubu ve reşit olmayan gençler ve çocuklar için harçsız pasaport sürecinin devam edeceği açıklandı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar illerimizde pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.”

“Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir. Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir. Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here