Karpuzatan Mesire Alanı

Oğuzeli, Gaziantep ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıktadır. Oğuzeli ilçemiz Antep Kentimizin Hava alanı da burada bulunduğu için ulaşım konusunda çok rahattır.

Gaziantep’in İlçeleri

Oğuzeli ilçemizin eski adı Büyük Kızılhisar’dır. İlçemizde kırmızı topraktan kerpiç yapılıp hisar şeklinde evler inşa edilince bu ismi almıştır. Daha sonra 1946 yıllında ilçe olunca ismi değiştirilip Oğuzeli yapılmıştır.

Oğuzeli

İlçemize ara ara Karacaoğlan gelip burada şiirler okurdu. Burası memleketi olarak bilirdi. Buradaki halk da Karacaoğlanı çok severdi. İlçenin diğer bir sembol ismi ise Ezo Gelindir.  Ezo gelin İlçeye bağlı Dokuzyol(Uruş) Köyünde doğup büyümüştür. Asıl adı: Zöhre Bozgeyik’dir. Bir Türkmen aşireti olan Bozgeyikli aşiretine mensuptur. Suriye de biri ile evlenip oraya gider. Fakat hep bu köye gelip gider ölünce mezarı Suriye de kalır. Fakat 1999 yıllında mezarı ülkemize getirilir. Onu adını yaşatmak için İlçemizde Ezo Gelin Kültür Merkezi kurulmuştur.

Ezo Gelin Kültür Merkezi

Oğuzeli Gezi Rehberi

1-Tılbaşar Kalesi

Tılbaşar Kalesi Nerede

İlçemizde bulunan bu kale İlçe merkezine 12 km. uzaklıktaki, Gündoğan köyünde, Tılbaşar höyüğü üzerindedir. Bu kale Haçlı seferleri sırasında önem kazanmıştır. Kalenin yanında bulunan höyükte birçok medeniyet ait izler bulunmuştur. İlçemiz tarihi dokusu ile siz değerli okurlarımızı ziyaretine beklemektedir.

Tılbaşar Kalesi

2-Karpuzatan Mesire yeri

Mesire alanı

İlçemizde bulunan bu mesire alanı günübirlik piknik alanıdır. Burası haftasonu çok kalbalık olmaktadır. şehir sınırında bulunan sulardan debisi en yüksek olan su kaynağı burada bulunur. burada yüzme havuzu, piknik yeri ve doğal manzaralı alanlar bulunur. buraya sadece yöre halkı değil Antep ilimize gelen turistlerin ilk uğrak yerleridir. Sizin de yolunuz düşerse mutaka uğrayınız

Karpuzatan Havuzu

3-Orta Cami Minaresi

Orta Cami Minaresi

Cami uzun yıllar birçok restorasyon çalışmalarından geçmiştir. Cami orjinaliğini kaybetmiştir. Fakat yanında yapılan minaresi çok az yenileme çalışmasında geçmiştir. Buda orijinal halini korumuştur. Selçuklular döneminde kalan bu minare yaklaşık 200 yıldır tarihe meydan okumaktadır.

Orta Cami Minaresi-Oğuzeli

2 YORUMLAR

  1. Süper güzel desem yalan olur. hiç bir yer yok böyle memleket mi olur.. M.Ö 3000 li yıllara dayanan bir yaşanmışlığı varmış hiç mi gelişmez bu yer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here