Mersin Olba Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Mersin ili, Silifke ilçe sınırında bulunan Olba Antik Kenti, şehrin en iyi korunan ve geçmişi günümüze ışık tutan tarihi bir yerleşim yeridir.

Bu Antik Kent, Olba Krallığının en önemli ticaret şehri olmuştur. Daha sonra buraya yerleşen başta Bizanslılar ve Romalılar olmak üzere çok sayıda devlete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde burada yapılan kazılarda o döneme ışık tutacak çok sayıda tarihi yapıya rastlanmıştır. Burada bulunan eserlerin çoğu günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Özellikle Su kemeri, çeşme binası, nekropol, tiyatro ve tarihi evler günümüze ulaşan kalıntılar arasındadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yerleşim yerini ziyaret edin.

Olba Antik Kenti Nerede?

Olba Antik Kenti, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı  Uzuncaburç beldesinin 4 km doğusunda bulunur.

Olba Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla Silifke ilçesine ulaşıp tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Mersin Otogarından kalkan servislerle Silifke’ye gelip burada burada kalkan servislerle Uzuncaburç beldesine oradan da antik kentte ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat en ideal olanı size ya şahsi aracınızla ya da bir araç kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Olba Antik Kenti Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Olba Antik Kenti, Yaz sezonu boyunca 08:30-19:30, Kış sezonu boyunca ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Olba Antik Kenti Giriş Ücreti ise 5 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here