Olur-Erzurum

Olur  ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 174 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerde buraya giden dolmuşlar bulunur. olur ilçemiz Karadeniz bölgemizin tam sınırında bulunmaktadır. ilçemizin iklimi ve kültürü Karadeniz bölgemizle bire bir aynıdır.

Erzurum’un İlçeleri

İlçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. İlçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1530’lu yıllarda Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1877-78 yıllarında ise Osmanlı Rus savaşı yaşanmıştır. Bu savaşlarda birçok insan hayatını kaybetmiştir. Çok çetin bir savaş yaşanmıştır. Savaş sonucunda Rusya ile Berlin Anlaşması yapılmıştır. Anlaşmaya göre bu ilçemiz dâhil birçok yeri savaş tazminatı olarak Ruslara verilmiştir. İlçemiz 40 yıl boyunca Rusların hâkimiyetinde yaşamıştır. 1. Dünya savaşın sonunda ilçemiz bağımsızlığına kavuşup ülkemizin sınırlarına dâhil edilmiştir. İlçemiz 1958 yıllına kadar Oltu ilçemize bağlı bir Bucak iken bu tarihte ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Olur Haritası

Olur ilçemizde Gezilecek yerler:

Vank Kalesi: İlçemize bağlı keçili köyünde bulunur. Bu kaleye ait kitabe yoktur. Kim döneminde kaldığı belli değildir. Fakat Bizans veya Roma döneminde kaldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde büyük tahrip görmüştür.

Vank Kilisesi

Kivi Mağarası: Bu mağara ilçe merkezine bağlı Yıldızkaya köyünde bulunur. ilçe merkezine 40 km uzaklıktadır. her gün buraya düzenli servisler gidip gelmektedir. ilçemizde bulunan bu mağaraya girer girmez içinde bulunan sarkıt ve dikitler sizi selamlamaktadır. Mağara duvarlarında çeşitli resim ve figürler bulunur. Bu mağaranın milattan öncesi döneminde kaldığı söylenmektedir.

Kivi Mağarası

Ayrıca İlçemize bağlı Köprübaşı, A.Karacasu, Beğendik köylerinde gözetleme kaleleri bulunmaktadır. ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları gezmenizi tavsiye ediyorum.

Olur-Erzurum

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz