Ömerli Hangi Şehirde

Ömerli ilçesi Mardin ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 27 km’dir. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. İl merkezine yakın olmasından dolayı ulaşımı kolaydır. Buraya her zaman araba bulabilirsiniz.

Mardin’in İlçeleri

Ömerli ilçemizin tarihi ne zamana dayandığını kestirmek zordur. Bunun hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır. İlçemize birçok medeniyet hâkimiyet kurmuştur bunlar Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Türk İslam devletleridir. Bununla birlikte Mardin yöresinde hüküm süren Artukoğularından ilçemiz ile ilgili bilgi bulmak mümkündür. Bu beylik buradan da hüküm sürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz.  İlçemiz 1953 yılına kadar Savur ilçesine Maserti adıyla bağlı bulunan önce köy sonra bucak olmuştur. 1953 yıllında ilçe statüsüne kavuşup Mardin ilimize bağlanmıştır. İlçemize bağlı 43 köy bulunur.

Ömerli Nerede

Ömerli ilçemizde gezilecek yerler

İlçemiz tarihi ve kültürel anlamında zengindir. İlçemizde bulunan bu yapıları gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Fafah Kalesi, Beşikkaya Harabeleri, Göllü Harabeleri ve merkezde bulunan Kilise Harabeleri görülmeye değer yerlerdir.

Mardin Ömerli

Beşikkaya Harabeleri: Bu harabe ilçemiz bağlı Beşikkaya köyünde bulunur. Bu harabeler Roma dönemine ait olunduğu söylenilir. Bu harabe yöre halkı için kutsal kabul edilmektedir. Buraya çevre ilçe ve köylerden ziyarette gelmektedirler. Her yıl nisan ayı burada etkinlikler yapılmaktadır. Buraya gelenler harabe üzerinde duasını yapar. Buraya genelde Süryani vatandaşlarımız gelmektedir.

Beşikkaya Harabeleri

Bu şirin ilçemize yolunuz düşerse yöresel yemeklerinden tadabilir. Tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. İlçemizin insanları sıcak kanlı ve misafirperverdirler.

Ömerli
Ömerli Hangi Şehirde

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here