gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Orta Afrika Cumhuriyeti Nerededir? – Orta Afrika Cumhuriyeti Afrika’nın orta kısmında yer alan denize kıyısı olmayan bir Afrika ülkesidir. Orta Afrika Cumhuriyetinin batısında Kamerun, doğusunda Sudan, kuzeyinde Çad, güneyinde Kongo Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti bulunmaktadır.

Orta Afrika Cumhuriyeti Nerededir?

1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan Orta Afrika Cumhuriyeti; cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Orta Afrika Cumhuriyeti 14 eyalet, 2 ekonomik bölge ve 1 genel bölgeden oluşmaktadır.

Göz at ;

  1. Bangui Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Orta Afrika Cumhuriyetinde Gezilecek 10 Yer
  3. Orta Afrika Cumhuriyeti Nerede?
  4. Orta Afrika Cumhuriyetinin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Orta Afrika Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Orta Afrika Cumhuriyetinin başkenti Bangui şehridir. Ubangi nehrinin kıyısında yer alan Bangui şehri ülkenin en kalabalık şehridir. Orta Afrika Cumhuriyeti resmi dilleri Sangho ve Fransızca dilleridir.

Orta Afrika Cumhuriyetinin yüzde 24’ü yerel inançlara, yüzde 25’i Protestanlık, yüzde 25’i Roma Katolikliğine, yüzde 15’i İslamiyet’e, yüzde 11’i farklı dinlere inanmaktadır. Ülkenin para birimi CFA frangıdır. Orta Afrika Cumhuriyeti tropikal bir iklime sahiptir.

Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zaman Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Orta Afrika Cumhuriyeti vize istemektedir. Orta Afrika Cumhuriyetine Türkiye’den uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here