Ortaköy Hangi Şehirde

Ortaköy, Çorum ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 53 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Çorum’un İlçeleri

Ortaköy ilçesinin yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Orta Asya’dan gelen 3 kabile Türk ailesinin burada 3 farklı köye yerleşmişlerdir. Daha sonra bu üç köy birleşip Ortaköy’de yerleşim yeri kurmuşlardır. İlçenin ismi de burada geldiği anlaşılmaktadır.

Ortaköy Hangi Şehirde, Nerede, Nasıl Gidilir?

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

İncesu Kanyonu, Şapinuva Ören yeri, Karlıca yaylası ve Aşdavul mağarası görülmeye değer olan doğal güzelliklerdendir.

İncesu Kanyonu Nerede

İncesu Kanyonu

İncesu Kanyonu-Ortaköy

İlçemize bağlı İncesu Köyünde bulunur. İlçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Burası hem tarihi hem de doğal güzellik olarak gelen ziyaretçileri etkilemeyi başarmaktadır.  Kanyonun her iki tarafında bulunan bu sıralı duvarlar Helenistik dönemi sergilemektedir.  Burada su sarnıçlar ve birçok tarihi yapı bulunuyor. Bunun yanında manzarası ile birleşince harika bir şey ortaya çıkmıştır. Buraya yolunuz düşerse ilçemizin Doğa güzelliği ve tarihi kalıntıların ortak birleşeni olan bu yapıyı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

İncesu Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Aşdağul mağarası

İlçemize bağlı Aşdağul Köyünde bulunur. ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır. Uzunluğu: 80 metredir. Derinlik ise: 13 metredir. Burada kanyon görünümlü vadiler bulunur. bu mağara 2005 yıllında bulunmuştur.

Şapinuva Ören yeri

Şapinuva Örenyeri-Ortaköy

İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu ören yeri Hitit devletin önemli bir şehridir. Hitit devleti için burası siyasi ,idari, dini ve çoğrafik  anlamda önem arz etmektedir. Bu ören yerinde yapılan kazılar sonucunda o güne ait birçok eser ve kaya kabartmasına rastlanmıştır. Burası açık hava müze niteliğini taşımaktadır. Burada A,B,C ve D binaları bulunur. A ve B binaları gün yüzüne çıkarılmıştır C ve D binaları ise tahrip olmuştur.  A binası: İdari, B binası: Ticari, C ve D binaları da Dini olduğu söylenilir. Buraya yolunuz düşerse bu ören yerini mutlaka ziyaret etmeye gelmelisiniz.

Şapinuva Örenyeri Nerede, Nasıl Gidilir?
Ortaköy Nerede, Nasıl Gidilir?
Ortaköy Nerede, Nasıl Gidilir?
Ortaköy Çorum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here