Osmancık Kandiber Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bir zamanlar Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahı olarak bilinen, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan İpek Yolunun geçtiği Osmancık ilçemizin tarihi bir görev üstlenmektedir. Bu ilçemizde bulunan Kandiber Kalesini bugün size sunacağız.

Kandiber Kalesi

Kandiber kalesi tam olarak ne zaman ve kim tarafında yapıldığı bilinmemektedir. Bu konuda çeşitli söylentiler gezmektedir. Bazılarına göre Selçuklular zamanında kalmış. Bazılarına göre hatta ağırlık olarak ise Romalılar tarafında inşa edildiğini söylemektedir. Bu bölgede Romalılara ait bir sürü eser olması bu bilgiyi de doğrulamaktadır. Kızılırmak’ın kuzey  kenarındaki Tabi bir kayalığa inşa edilen bu kale içinde ikinci bir kapı daha bulunmaktadır. bu kale günümüze kadar birçok defa onarımdan geçilmiştir. Bu onarım kalenin eski yapısını tamamen kaybetmek üzeredir. Hatta günümüzde gereken önem verilmediği için kullanılamaz haldedir.

Kandiber Kalesi Nerede?

Kandiber Kalesi, Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Şenyurt Mahallesinde bulunur. Diğer bir deyişle Osmancık kent merkezinde bulunur. Çorum kent merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır.

Kandiber Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Osmancık kent merkezine ulaşmanız gerekir. Çorum Otogarından Osmancık ilçesine gelen servislerle çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Osmancık Kandiber Kalesi
Osmancık Kandiber Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz