Osmangazi Bursa

Bursa’ya bağlı bir ilçe olan Osmangazi; Bursa il merkezine 96 km uzaklıkta bulunmaktadır. Osmangazi Bursa’nın en büyük ve en kalabalık ilçesidir. Osmanlı Devleti’nin ilk zamanlarında Uludağ’ın eteklerinde kurulan Osmangazi ilçesi ismini Osmanlı İmparatorluğu kurucusu Osman Gazi’den almıştır.  Uludağ kayak merkezini içinde barındıran Osmangazi tarihi ve doğal güzelliğe sahip turizm ilçesidir.

Uludağ Kayak Merkezi: Bursa’nın en gözde yerlerinden olan Uludağ Kayak Merkezi Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır. Kış tatillerinin gözde yerlerinden olan Uludağ Kayak merkezi Bursa il merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır. Uludağ’da çok sayıda gelişmiş otel, tatil köyleri, dinlenme tesisleri, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Uludağ Kayak Merkezinde yer seviyeye uygun kayak pistleri bulunmaktadır. Modern görünüme ve her türlü imkana sahip Uludağ Kayak Merkezinde uzun süreli ve günübirlik tatil yapabilir. Kış aylarında karın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi Nasıl Gidilir
Uludağ Kayak Merkezi Nerede
Uludağ Kayak Merkezi Teleferik
Uludağ Kayak Merkezi

Botanik Park: Osmangazi ilçesinde Soğanlı Mahallesinde bulunmaktadır. Bol oksijenli havası ile binlerce bitkiye ev sahipliği yapan Botanik Parkta dinlenme ve spor alanları bulunmaktadır. Yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçekler ile kaplı Botanik Bahçe doğal bir alan oluşturmaktadır. Botanik Park içinde İngiliz bahçesi, Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, kaya bahçesi ve şekilli bitkiler bahçesi gibi çeşitli bitkilerin yer aldığı bahçeler bulunmaktadır. Ayrıca Botanik Park içerisinde çocuk oyun alanı, masmavi sulara sahip üç büyük gölet, büfe ve kafe bulunmaktadır. Botanik Parkta hem türlü türlü bitkilere şahit olup hem de bol oksijenli havasında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Osmangazi Botanik Park

Reşat Oyal Parkı: Bursa Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından kültür parkı olarak 1955 yılında yapılan Reşat Oyal Parkı Osmangazi ilçesinde Altıparmak Caddesi ile Çekirge Caddesi arasında yer almaktadır. Reşat Oyal Parkında çocuk oyun alanı, yürüyüş ve koşu parkurları ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Reşat Oyal Parkı dinlenmek ve eğlenmek isteyenlerin gözde yerlerindendir. Ayrıca Osmangazi ilçesinin Soğanlı mahallesinde bulunan çeşitli hayvanların bulunduğu yeşil alanları ve bol oksijenli havası ile keyifli anlar yaşatan Soğanlı Hayvanat Bahçesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Osmangazi Reşat Oyal Parkı

İpek Han: Osmangazi ilçesinde Fevzi Çakmak Caddesinde bulunan tarihi bir çarşıdır. Bursa’nın en büyük hanı olan İpek Han Çelebi Sultan Mehmet tarafından Mimar İvaz Paşa’ya inşa ettirilmiştir. İlk yapıldığı zamanlarda ipek satılan bir yer olarak kullanıldığı için İpek Han adını almıştır. Tuğla süslemeleri ile dikkat çeken İpek Han geçirilen onarımlarla günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde İpek Han giysi satan dükkân ve terzi atölyelerin bulunduğu çarşı olarak kullanılmaktadır.

Osmangazi İpek Han

Ulu Camii: Osmangazi ilçesinin Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Osmanlı Devleti zamanında I. Beyazıt tarafından Mimar Ali Neccar’a inşa ettirilmiştir. 1399 yılında yapımı tamamlanan Ulu Camii Türk tarihinin en büyük camisidir. 20 adet kubbeye sahip Ulu Caminin orta tarafında bulunan kubbeler içi aydınlatması için camlarla kaplanmıştır. Ulu Camii iki minare ve üç ana kapıya sahiptir. Caminin iç duvarlarında 192 adet hat levhası, duvar yazısı, hat sanatları ve caminin içine girdiğinizde karşı duvarda bulunan vav harfi dikkat çekmektedir. Ulu Caminin Hacı Abdülaziz oğlu Mehmet isimli sanatkâr tarafından sert ceviz ağacından kündekari tekniği ile yapılan minber büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Ulu Caminin içinde bulunan şadırvandan akan su sesleri ile harika bir görüntü oluşturmakta ve huzur vermektedir.  Çeşitli zamanlarda onarımdan geçip günümüze sağlam olarak ulaşan Ulu Camii her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Muhteşem ve heybetli mimariye sahip Ulu Camiyi mutlaka ziyaret listenize etmelisiniz.

Osmangazi Ulu Camii Hangi Şehirde
Osmangazi Ulu Camii Nasıl Gidilir
Osmangazi Ulu Camii Nerede
Osmangazi Ulu Camii
Osmangazi Bursa Hangi Şehirde
Osmangazi Bursa Nasıl Gidilir
Osmangazi Bursa Nerede Haritası
Osmangazi Bursa

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here