Pasinler

Pasinler ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir.  İl merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Erzurum’un İlçeleri

Pasinler ilçesi tarihi milattan önce 4 binlere dayanır. Burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bunların başında Urartular gelir. Bu bölgede medeniyetlere ait birçok tarihi yapı bulunmaktadır. ilçemiz 1915- 1920 yılları arasında burada Türklere birçok katliam yapılmıştır. Tarihi İpek yolu üzerinde kurulan şirin ilçemiz Kaplıcası, kale ve patatesi ile ünlüdür. İlçemiz kurtuluş tarihi 1918 yıllıdır. İlçemiz 1991 yıllında çıkan bir kanunla Köprüköy’den ayrılıp ilçe olmuştur.

Pasinler Nerede
Pasinler Patatesi

Pasinler ilçemizde bulunan tarihi ve doğal yapıları siz değerli okurlarımıza sunacağız.

 Pasinler Kaplıcası: Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilçemizde birçok kaplıca bulunur. Bu kaplıcalar ilçemiz için önemli bir değer olmaktadır. İlçemizde bulunan bu kaplıcalar zaman içersinde gelişip modern bir hal almaya başlamıştır. Belediye bünyesine alınan bu kaplıcaların yıl içersinde yaklaşık 30 bin insan ziyaret etmektedir. Bu ziyaretçilerin çoğu yaz mevsiminde gelmektedir. Bu kaplıcaların birçok hastalığa şifa bulunduğu söylenmektedir. Bu kaplıcaların bulunduğu yerde konaklama merkezleri de bulunmaktadır. Buraya şifa bulmak için siz de gelmelisiniz. Ayrıca burada Pasinler Termal Turizm Merkezi de bulunur. Bu merkezde birçok hastalığa iyi gelen kaplıcalar mevcuttur.

Pasinler Kaplıcası

Hasankale: Bu kale ilçe merkezinde bulunur. Pasinler Kalesi olarak da bilinir. Bu kale ismini yapan kişiden almıştır. Bu kale 1048 yıllında yapılan tarihi Pasinler Savaşı sırasında Selçuklular Bizanslıları yenerek bu kaleyi onlardan almıştır.

Hasankale

Sonuç olarak şirin ilçemiz Tarihi savaşı ile bütün Tarih kitaplarında kendinden söz ettirmeyi başarmıştır. Ayrıca ilçemizde bulunan muhteşem ovası da dillere destandır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka kaplıcalarında banyo yapıp Yöresel yemeklerinden tatmalısınız.

Pasinler

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz