Pazarcık

Pazarcık Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Pazarcık ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 46 km uzaklıkta yer almaktadır.

Pazarcık İlçesi

Akdeniz bölgesinde yer alan Pazarcık ilçesinin yarısı ormanlık alanlar ile kaplıdır. Pazarcık ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Köroğlu Kalesi

Pazarcık ilçesine bağlı Şallıuşağı Köyü yakınlarında yer almaktadır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat Abbasiler ya da Romalılar Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Bin yıllık tarihi geçmişe sahip Köroğlu Kalesi günümüzde bakımsızlıktan dolayı harabe durumundadır. Köroğlu Kalesi harabe olsa da Aksu Çayının muhteşem manzarası ile görülmeye değer.

Kırk Mağaralar

Yukarı Pazarcık bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgede yüksek tepeler üzerinde yerleşim yeri olarak kullanılmış çok sayıda mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaraların MÖ. 3500-4000 yılları arasında kullanıldığı tahmin edilmektedir. Mağaralar çok olduğu için Kırk Mağaralar ismini almıştır.

Kartalkaya Barajı

Pazarcık ilçesinde yer alan 1971 yılında hizmete açılmıştır. Aksu Çayı üzerinde yer almaktadır. Gaziantep ilinin su ihtiyacı bu barajdan sağlanmaktadır. Çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Pazarcık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz