Pazaryolu
Pazaryolu Erzurum

Pazaryolu ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. İlimiz ile yaklaşık 124 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Erzurum’un İlçeleri

Pazaryolu ilçemizin eski ismi  Nor Keğ Ermenice bir isim olup anlamı yeni köy demektir.

Pazaryolu

İlçemizin tarihi milattan öncesine dayanır. Tarihi ile ilgili kesin bilgiler bulunmamakla birlikte yakın ilçelerin tarihi ile bütünleştirdiğimiz de ilçemizde birçok medeniyetin var olduğunu anlayabiliyoruz. Burada değişik medeniyetlere ait tarihi yapılar da bulunmaktadır.

Pazaryolu Erzurum Hangi Şehirde

Pazaryolu ilçemiz Erzurumun pek duyulmamış bir ilçesidir. Zaten turistik ve buna benzer ismini duyuracak bir şeye sahip değildir. Nüfüsün çoğunluğu hayvancılık yapmaktadır. yada il dışında başka işlerde çalışmaktadır. İlçemiz Daha önce İspir ilçesine bağlı bir köy iken 1900 lü yıllarda ayrılıp ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Pazaryolu Erzurum Nerede

İlçemizde gezilecek yerler:

İlçemizin sınırında geçen Çoruh nehri su debisi, su miktarı ve sezon uzunluğu gibi tabii özellikleri nedeniyle çeşitli su sporlarına oldukça uygundur. İlçe, bu özelliği ile özellikle Rafting yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. ilçemizde her sene festival düzenlenmektedir. bu festival ışığında Rafting sporları yapılmaktadır.

Çoruh Nehri üzerinde Rafting gösterisi
Çoruh Nehri üzerinde Rafting gösterisi

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse buraya uğrayabilir. Özelikle yöresel yemeklerinden tatmalısınız.

Pazaryolu Erzurum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz