Pehlivanköy Nasıl Gidilir

Pehlivanköy Kırklareli iline bağlı bir ilçedir. Pehlivanköy Kırklareli il merkezine 62 km uzaklıkta yer almaktadır. Pehlivanköy ilçesi Pavli olarak da adlandırılmaktadır. Pehlivanköy ilçesi daha çok Akarca Köprüsü ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Akarca Köprüsü: Pehlivanköy ilçesine Edirne ilçesi olan Uzunköprü tarafından girişte bulunan Ergene Nehri üzerinde yer almaktadır. Osmanlı Devleti zamanında 16. Yüzyılda yapılmıştır. 7 gölü kemerden oluşan köprünün ilginç bir efsanesi vardır. Bu efsaneye göre köprünün yapımında orta kemer bir türlü düzgün durmamıştır. Rivayete göre köprünün ayakta durması için bir insan kurban edilmelidir ve çekilen kura sonucu ertesi gün yemek getiren kadın kurban edilecektir. Kurada çıkan kadın yeni doğum yapmış ve çocuğunu emzirmektedir. Bu kadın Cuma günü kurban edilerek köprünün içine gömülür ve köprü tamamlanır. Her Cuma günü Köprünün ayağında ağlayan kadın sesi duyulduğu ve iki taş arasında süt aktığı söylenmektedir. Bu hikâyenin gerçeklik payı çok zayıf olsa da ilginç bir hikaye olarak paylaşmak istedim.

Pehlivanköy Camii: Pehlivanköy ilçe girişinde Ergene Mahallesinde yer almaktadır. 1901- 1902 yılları arasında inşa edilmiştir. Cami kare planlı olarak taştan yapılmış, tek şerefeli minare ve kiremit bir çatıya sahiptir. Günümüzde cami ibadete açıktır.

Asırlık Meşe Ağacı: Pehlivanköy ilçesinin Edirne tarafındaki girişinde yer almaktadır. yaklaşık 100 yaşında olan ağaç Yaprak Dökümü dizisinin jeneriğinde yer almasından dolayı çok sayıda ziyaretçi akımına uğramıştır. Asırlık Meşe Ağacını ziyaret edip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Pehlivanköy Kırklareli
Pehlivanköy Nasıl Gidilir
Pehlivanköy Nerede Haritası
Pehlivanköy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here