Peleş Kalesi
Peleş Kalesi

Peleş Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Romanya Krallığı’nın eski başkenti olan Sinaia’da yer alan Peleş Kalesi, 1875-1914 yılları arasında inşa edilen muazzam bir tarihi yapıdır.

Bu kale, Prahova Vadisi’nde, Bucegi Dağları’nın eteğinde bulunur. Bu kalenin inşası oldukça renkli bir hikayeye dayanmaktadır. Bu kalenin hikayesini bilmeden kesinlikle ziyaret etmeyin derim. Hikayeyi siz değerli okurlarımla paylaşmaktan mutluluk duyarım. İşte o hikaye…

Romanya’nın 1839-1914 yılları arasında karlığını yapmış I. Karal Carol, sık sık doğa yürüyüşüne çıkıp gezerdi. 1866 yıllında isse ziyaretini kalenin olduğu alana yapar. Bu yeşillik ve ağaçlık alanı çok beğenir. Buraya bir saray veya kale tarzında bir şey inşa etmeyi hedefler. 1875 yıllında kale inşasına başlanmış. kale için tam 400 usta geceli gündüzlü çalışmış. Fakat kral Carol kalenin son halini görmeden ölür.Kalenin İç dekorasyonunu bizzat Kraliçe Elisabeta tarafından yönetilmiştir. Kale 1914 yıllında ziyarette açılmıştır. Günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir.

Muazzam bir mimari yapı ile inşa edilen bu saray, gezilip görülmeye değerdir. Bu kale, kuşatma ve savaş geçmişi yoktur, ancak diğer Avrupa kalelerinde yapılmayan bir şey vardır: Muhteşem güzellik, Karpat yamaçları sizlerledir. Bu Neo-Rönesans kalesi, 1860’larda tatil yapan Kral Carol tarafından yaptırılmıştır. Masal gibi bir görünüme sahiptir. Avrupa’daki en çarpıcı kalelerden biri olarak kabul edilir. Bana göre ölmeden önce mutlaka gezilip görülmesi gereken muazzam bir tarihi yapıdır. Bu tarihi yapı, harika manzara ile bütünleşmiş durumdadır.

Peleş Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Peleş Kalesi,  Romanya Krallığı’nın eski başkenti olan Sinaia’da bulunur. Diğer bir deyişle Prahova Vadisi’nde, Bucegi Dağları’nın eteğinde yer alır. Bu kale, Sinaia şehrinne sadece 7 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için ilk önce Sinaia şehrine ulaşmanız gerekir. Sinaia şehri Başkent Bükreş’e 130 km, Braşov’a ise 50 km uzaklıkta bulunur. Bükreş’ten buraya tren veya otobüsle ile Sinaia şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz. Sinaia şehrine ulaştıktan sonra yürüyerek 20 dakikada buraya varabilirsiniz.

Peleş Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Peleş Kalesi ziyaret saatleri şöyledir;

15 Mart – 15 Eylül

 • Pazartesi Günü ziyarete kapalıdır
 • Çarşamba: 11:00 – 16:15
 • Diğer Günler: 09:15 – 16:15
14 Eylül – 14 Mart
 • Pazartesi ve Salı Günleri ziyarete kapalıdır.
 • Çarşamba: 11:00 – 16:15
 • Diğer Günler: 09:15 – 16:15

Bu kaleyi gezmek için 3 farklı tur alternatifi bulunur. Bu turlardan birini seçip gezebilirsiniz. İşte turlar ve fiyatları

 • Giriş Kat 45 dk sürüyor. Tam Bilet  30 Lei, Ögrenci  7,5 Lei
 • Giriş Kat + 1.Kat 1 saat 15 dk sürüyor. Tam Bilet 60 Lei,Ögrenci 17,5 Lei
 • Giriş Kat + 1. ve 2. Kat 2 saat sürüyor. Tam Bilet 80 Lei Ögrenci 22,5 Lei

Göz At;

 1. Bükreş Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Bükreş Gezilecek Yerler
 3. Bükreş Gece Hayatı
 4. Romanya’da Gezilecek 15 Yer
 5. Romanya’nın Kaybolan kenti Geamana
 6. Romanya Nerede?
 7. Romanya’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
 8. Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 9. Viscri Müstahkem Kilisesi
 10. Barsana Manastırı
 11. Ateneum, Bükreş
 12. Bükreş Parlamento Sarayı
 13. Stavropoleos Manastırı
 14. Büyük Meydan – Sibiu
 15. Sucevița Manastırı
 16. Bucovina’nın Boyalı Kiliseleri
 17. Alba Iulia Carolina Kalesi
 18. Peleş Kalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here