Pokut Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir ve Konaklama İmkanları
Pokut Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir ve Konaklama İmkanları

Rize ili, Çamlıhemşin ilçe sınırında bulunan Pokut Yaylası ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi aktaracağız. Bunun yanında Pokut Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir ve Konaklama imkanları nasıldır? sorularına cevap bulacağız.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Pokut Yaylası, 2050 metre yükseklikte kurulmuş bir dağ yaylasıdır. Yaylanın muazzam bir manzarası bulunur. Buraya özellikle doğa ve fotoğraf tutkunları gelmektedir. Tabi huzur arayanlar önceliklidir.

Pokut Yaylasının ismi Ermenice’den gelmektedir. Anlamı Rüzgarlı Vadi’dir. Buraya ilk yerleşme ne zaman olduğu konusunda net bir bilgi yoktur. Fakat yerel halkın anlattığına göre 200 yıllık bir geçmişi var. Bu yaylada 75 tane ev bulunur. Bu evlerin bir kısmı köylüler ziyaretçiler için konaklama yeri olarak dizayn edilmiştir. Yaylada yaşayan insanlar, Ortan Köyü ve Konak Mahallesi sakinleridir.

Göz at ;

 1. Çamlıhemşin Gezilecek Yerler
 2. Çamlıhemşin Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Çamlıhemşin Otelleri ve Çamlıhemşin Otel Fiyatları
 4. Hazındak Köyü
 5. Huser Yaylası
 6. Gito Yaylası
 7. Kavrun Yaylası
 8. Pokut Yaylası
 9. Rize Sal Yaylası
 10. Rize Gezilecek Yerler
 11. Rize Gece Hayatı
 12. Rize’de Gezilecek 10 Yer
 13. Rize Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 14. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 15. Ayder Yaylası
 16. Ayder Yaylası Otelleri ve Ayder Yaylası Otel Fiyatları
 17. Kaçkar Dağları Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 18. Rize Otelleri ve Rize Otel Fiyatları
 19. Rize Nerede?

Buraya ziyaretçiler genelde Haziran Eylül ayları arasında akın etmektedir. Muazzam bir güzelliği bulunan bu yaylaya yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Ulaşım sıkıntılı olsa da buraya gelenler her zaman memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Pokut Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir?

Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ortanköy Köyü sınırında bulunur. Bu yayla, Çamlıhemşin ilçe merkezine yaklaşık 21 km uzaklıkta bulunur. Fakat mesafe bu kadar yakın olmasına bakmayın. Buraya ulaşmak oldukça sıkıntılı olduğu için en az 1,5-2 saat yolculuk demektir. Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla veya yaz aylarında buraya giden minibüslerle veya Çamlıhemşin ilçesinden yaya olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

 1. Yaya olarak sırt çantanızla yaklaşık 4 saat yolculuktan sonra buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 2. Şahsi aracınızla gelecekseniz; Çamlıhemşin ilçesinden arabanızla yola çıkıp Şenyuva Köyü’nden tabelalar yardımıyla Pokut yaylasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Arabanızın altı çok yüksek olmasına dikkat edin. İlçede bu araçlardan kiralık verilmektedir. Bunlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.
 3. Yaz aylarında haftada birkaç sefer yapan minibüsler bulunur. Bu minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.
 4. Son olarak burada konaklayacağınız pansiyon veya otel ile konuşup size servis gönderiyorlar. İlçeye gelen servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Tabi bu ücrette de yansımaktadır.

Pokut Yaylası Konaklama İmkanları

Pokut yaylasına hem günübirlik gezi yapabilirsiniz. Hem de birkaç günlüğüne burada kalabilirsiniz. Burada konaklama imkanları oldukça iyi durumdadır. Yaylada birbirinden güzel 4 tane pansiyon bulunmaktadır. Bunları siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. Şöyle ki;

 • Pokut Doğa Konuk Evi
 • Pokut Dağ Evi(Demircioğlu) Pansiyon
 • Pokut Yayla Evi
 • Plato’da Mola Pokut Yaylası

Ayrıca burada izin dahilinde kampta kurabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Sal ve Hazindak yaylalarını da ziyaret edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here