Porto Riko Gezi Rehberi
Porto Riko Gezi Rehberi

Yaklaşık 3,6 milyon nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Porto Riko, Karayipler’in en küçük adası olup  ABD’ye bağlı özerk bir bölgedir. Bu bölgenin kuzeydoğusunda Karayipler denizi ve doğusunda Dominik Cumhuriyeti bulunur. Porto Riko, İspanyolca’da zengin liman anlamına gelir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

La Fortaleza

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri San Juan’da yer alan La Fortaleza, 1533-1540 yılları arasında şehir limanı savunmak için inşa edilen bir kaledir. Bu kale tarihte önemli olaylara şahitlik etmiştir. Günümüzde halla önemini koruyan önemli bir yapıdır. Çünkü  Porto Riko Valisinin mevcut resmi yeridir.  6.475 m² alan kaplayan yapı, mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

Colon Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri San Juan’ın Eski şehir bölgesinde yer alan Colon Meydanı(Plaza de Colón), ülkenin en popüler ve en renkli meydanıdır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya gelip bu tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Kristof Kolomb Heykeli, Tapia Tiyatrosu ve Case del Callejon Binası bulunuyor. Bunun dışında burada konaklamak ve eğlenmek içinde mekanlar bulunmaktadır. Şehre geldiğinizde gezinizi ilk olarak burada başlatabilirsiniz.

 3  Castillo Serrallés

Porto Riko’nun Ponce şehrinde yer alan Castillo Serralles, 1930 yıllında inşa edilen bir rom içkisi üreticisinin evi ve günümüzde müze olarak olarak hizmet veren önemli bir yerdir. Buraya gidip cuzi bir ücret karşılığında müzeyi gezip Rom üretim yerlerini, evi ve muhteşem bahçesini görebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Turistik Ponce şehrinde gezilip görülecek yerlerin başında bulunmaktadır. Ayrıca bu müze de sosyal hayatı yansıtan birçok eser de bulunmaktadır. Müze sadece Cuma, Cumartesi ve pazar günleri 10:00-16:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

 4  Isla Verde Bölgesi

Isla Verde, 2.518 m²’lik alan kaplayan ülkenin önemli adalarından biridir. Tatil için harika bir yerdir. Bilindiği üzere Porto Riko’nun bazı bölgeleri çok tehlikeli olup güvenlik açısında sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle güvenli bir bölge tercih etmelisiniz. Bu güvenli bölgelerden biri de hiç şüphesiz Isla Verde Bölgesidir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Harika kumsallarına uzanıp plajlarda yüzüp keyifli bir tatil imkanı yaşayabilirsiniz.

Eski Juan Şehri

Eski Juan Şehri, Karayiplerde Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’dan sonra kurulan en eski 2. kenttir. Yaklaşık 500 yıllık bir tarihi bulunmaktadır. Burada 16. ve 17. yüzyıllara ait 400 tane sömürge binası bulunmaktadır. Şehrin her köşesi tarih kokmaktadır. Buraya en az bir gününüzü ayırıp burada yer alan tarihi yapıları gezin derim. Özellikle bu bölgede bulunan evlerin çoğu tarihi bina olup restore edilip günümüze uyarlanmıştır. Bu nedenle oldukça dikkat çekici mimari yapılara sahiptir.

Arecibo Gözlemevi

Porto Riko’nun Arecibo bölgesinde yer alan Arecibo Gözlemevi, Ulusal Bilim Vakfı ile yapılan iş birliği sonucunda açılan bir radyo teleskop. Buraya gelip uzay hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hatta gerekli izinleri aldıktan sonra buraya gelip uzay ile birçok şeyi gözlemleyebilirsiniz. Astronomi ve uzay hakkında meraklıysanız buraya gelmenizi tavsiye ediyorum. Bu Gözlemevi, her gün 09:00-16:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Castillo San Cristóbal

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri San Juan’ın Eski şehir bölgesinde yer alan Castillo San Cristóbal, 1783 yıllında inşa edilen tarihi bir kaledir. Bu kale, tarihte çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Çok sayıda gemi saldırısına maruz kalmıştır. Fakat buna rağmen günümüze sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu kaleyi ziyaret edip şehrin tarihi havasını koklayabilirsiniz. Kale, her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Las Cascadas Su Parkı

Porto Riko’nun Aguadilla bölgesinde yer alan Las Cascadas Su Parkı, 1985 yıllında ziyarette açılan Karayipler’deki en büyük su parkıdır. Hatta Dünyanın En İyi 10 Su Parkından biridir. Burada her yaşa uygun havuz, kaydıraklar, tembel nehirler ve kiddie alanları bulunur. Buraya ailenizle birlikte gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz. Her gün 09:30-20:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Bu park; yetişkinler için 25 dolar, 12 yaşın altındaki kişiler için 23 dolar, 3 yaşından küçük çocuklar ve 75 yaş üstü yaşlılara ise ücretsizdir.

Porto Riko Sanat Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri San Juan’da yer alan Porto Riko Sanat Müzesi(Museum of Art of Puerto Rico), 2000 yıllında ziyarete açılan önemli bir müzedir. Burada ülkenin sanatını en iyi şekilde anlatmak için çok sayıda eser ve sergi bulunmaktadır. Birçok önemli sanatçıya ait çalışmalar da sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret edip hatta başarılı çalışmalardan birini satın alabilirsiniz. Müze, Pazartesi ve salı dışında her gün, 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

10  El Yunque Ulusal Ormanı

Rio Grande Bölgesinde yer alan El Yunque Ulusal Ormanı veya diğer adıyla El Yunque Yağmur Ormanları, 17 Ocak 1903 tarihinde kurulan dünyanın önemli ormanlarından biridir. Başkentte yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunur. Bu ormanda yaklaşık 240 ağaç türü bulunur. Bunun dışında yine birçok hayvan türü de bulunur. Ayrıca şelale, nehir ve bakir doğasıyla göz kamaştıran manzaraları da ziyaret edip bol bol fotoğraf çektirin. Bir masal kitabında fırlamış gibi ortaya çıkan bu ormanı mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.


Bunlar dışında Porto Riko hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Porto Riko

Nüfus: 3.680.772

Başkent: San Juan

Resmi Dilleri: İspanyolca, İngilizce

Para Birimi: Amerikan Doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 1508

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 6 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: San Juan, Fajardo, Mayagüez, Ponce

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Aralık-Nisan arasıdır.

Vize Durumu: Buraya gitmek için  ABD vizesi almanız gerekmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here