gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Pozantı Hakkında

Pozantı ilçesi, Adana’nın kuzeybatısında Mersin ve Niğde illerine komşu durumunda bulunmakta olup, ilçe merkezi Doğu Akdeniz ve Orta Doğuyu İç Anadolu ve Avrupa’ya kara ve demir yolu ile bağlayan önemli bir geçit noktasında bulunmaktadır.

Kemal Atatürk tarafından yapılan Pozantı Kongresinde sonra Adana İl Merkezi,  Adana’nın kurtuluş tarihi olan 5 Ocak 1922’ye kadar Pozantı’ya taşınmıştır. 1954 yılına kadar Bucak olan Pozantı bu tarihte ilçe olmuştur. Tarih boyunca Pozantı’ya çeşitli milletler tarafından değişik isimler verilmiştir.

Pozantı Nerededir?

Pozantı, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana İline bağlıdır. Pozantı nüfusu 20.683 kişiden oluşmaktadır.

Pozantı Hangi Bölgededir?

Pozantı ilçesi, doğusunda Adana’nın Karaisalı ve Aladağ, kuzeyinde ve batısında Niğde’nin Çamardı ve Ulukışla, güneyinde de Mersin’in Tarsus ilçeleriyle komşudur. Pozantı’nın il merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 114 km’dir

Pozantı Hangi Şehirdedir?

İlçe, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle kültürel çeşitlilik ve tarihi doku bakımından da ilgi çekici bir karaktere sahiptir. Asar yaylası, Tekir yaylası, Armutoluğu yaylası, Anahşa kalesi, İbrahim Paşa Tabyası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here