Ramazan denilince akla gelenler

Ramazan bu sene 6 Mayıs Pazartesi günü başlayıp 4 Haziran Salı günü de sona erecektir.  Ramazan her yıl farklı bir coşku ile gelmektedir.

Her yıl bilindiği üzere 10 gün erken tarihe gelmektedir. Buda birkaç yılda bir farklı mevsimlere gelmektedir. Her yıl ramazan geldiğinde  birçok şey değişir Birçok insan aramızda olmayabilir. Ama değişmeyen şeyler var.

Hangi yıl hangi mevsim olursa olsun Ramazan denince değişmeyen ve ramazan ile birlikte akla gelen şeyler vardır. İşte biz de Ramazan Denilince akla gelen ilk 10 şeyi yazdık. Eklemek ve söylemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

1-İftar

İftar Sorası

Ramazan’da bilindiği üzere imsak vakti ile Sabah ezanın okunması ardında Akşam ezanı okuyana kadar hiçbir yemeden içmeden sabır etmektir Oruç. Tabi oruç sadece yeme içme ile değil ama neyse. Herkes sabırla akşam ezanı okuyup iftarını açmak ister. İftar için birçok yemek hazırlanır. misafir çağırılır. Akşam ezanın okuması ile İftar açılır. Tabi iftar denilince sokak iftarları ve iftar çadırını da unutmamak lazım.

2-Sahur

Sahur Sofrası

Ramazan ayında gün doğmadan yada imsak vakti girmeden yenilip içilen zamandır.  Sahur denilince uykuda kalmış saç baş karışmış kişilerde elbet gelir aklımıza.

3- Pide ve Pide kuyruğu

Ramazan Pidesi

Ramazan’ın vazgeçilmezi pideler oluyor. Ve pide almak için girilen sıralar ve bu sıra kuyruklar akla gelir. Neredeyse bütün sofralarda Ramazan pidesi bulunur. Ramazan pidesini sevmeyen yoktur herhalde…

Pide Kuyruğu

4-Ramazan Davulcusu

Ramazan Davulcusu

Ramazan’ın vazgeçilmezi kültürümüzün bir ögesi haline gelen ramazan davulcularıdır. Sahur vaktinde her evin önüne gelip davul çalarak evdekileri sahura kaldırır. Bu tarih boyunca hep devam etmiştir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu davulcu geleneği biraz azalmış olsa da halla devam etmektedir.

5-Teravih Namazı

Teravih Namazı

Sadece Ramazan ayına mahsus bir diğer ibadet ise Teravih Namazıdır. Bu namaz yatsı namazından sonra ister cemaatle ister tek başına kılınan bir namazdır. toplam 20 rekattır. Fakat şunu da söylemeden geçmeyecem. Teravih namazı sünnet olduğu için çoğu kişi kılmamaktadır. Bunu  hoş görmediğimi belirtmek istiyorum.

6-Ramazan Şerbeti

Ramazan Şerbeti

Ramazan’ın gelmesi ile birlikte sofralarda yerini alan Hurma ve Ramazan Şerbetidir. Gün içerisinde çok su kaybı olduğundan dolayı iftarını şerbet veya hurma ile açarız. Hem bu davranış Sünnettir.

7-Fitre

Fitre

İslam dininde Ramazan ayı boyunca varlıklı kişilerin  yoksula verdikleri ve miktarı belli olan olan sadaka türüdür. Bayramın 1. gününe kadar verilebilir. Bu sene Diyanetin belirlediği fitre miktarı 16 tl’dir.

8- Mahya

Mahya

Mahya ramazan ayında hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Camilerde İki minare arasına gerilen ipler üzerine kandillerle ya da elektrik ampulleriyle oluşturulan ve geceleri ışık verilen yazı ya da resimdir. Hepiniz onu görmüşsünüzdür. Bu sadece Ramazan ayı ve dini bayramlarda görebiliriz.

9-Oruç Baba Türbesi

Oruç Baba Türbesi

Ramazan ayında vazgeçilmeyen bir diğer faaliyet ise türbe ziyaretidir. Fakat bu türbelerin içinde bir tane varki Ramazan ayında tıklım tıklım dolmaktadır. Bu türbe Oruç Baba’ya ait olunduğu söylenen bir zatta aittir. Bu zat veya veli diyeceğimiz kişi Ramazan ayında  Kuru ekmek ve sirkeyle sahur yapıp, yine aynı şekilde iftar yapan Oruç Baba’nın sade ve mütevazi hayatı insanları çok etkilemiştir. Bu türbe İstanbul Fatih’te bulunuyor. Buraya genelde insanlar ilk iftarı burada yaparlar.

10-Sultan Ahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı

Her Ramazan’da tekrar edilen bir diğer faaliyet ise Sultanahmet meydanıdır. Sultanahmet meydanı tüm yıl boyunca birçok ziyaretçi tarafında ziyaret edilmektedir. Fakat Ramazan ayının gelmesi ile birlikte birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Burada ramazan şenlikleri, İftar sofraları, Dua ve ibadet yapılır.

Bonus: 

Bonus olarak ise Ramazan ayında ortaya çıkan İlahiyat Hocalarıdır. Ramazan ayı boyunca neredeyse her kanalda bir ilahiyatçı görebilirsiniz. Bunu da eklemek istedik.

Ramazan’da İlahiyat Hocaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here