4. Manarola

Parlak renkler, bir şehrin görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir. Edi Rama 2000 yılında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da, belediye başkanı olduktan sonra, şehrini komünizmin soğuk yüzünden kurtarmak için bir kampanya başlattı. Apartman blokları ve kamu binaları başta olmak üzere binaları pembe, yeşil, mavi ve kırmızı renklere boyadı. Böylece ortaya çok güzel bir şehir çıktı.

Sizler için derlediğimiz en renkli şehirler listesine bir göz atalım.

10. Nyhavn

Danimarka’daki Kopenhag limanına bakan bu sakin semt, hem yerliler hem de turistler tarafından popüler bir alandır. Birçok bar ve restoran, kanal boyunca size hizmet etmek için vardırlar. Danimarkalı ünlü yazar Hans Christian Andersen birkaç yıl boyunca 18 numarada yaşadı.

10. Nyhavn

9. Bo-Kaap

Bo-Kaap, Signal Hill’in şehir merkezinin yamacında yer alan, Güney Afrika’nın Cape Town kentinin bir parçasıdır. Bo-Kaap, Malay Mahallesi olarak anılır. Turistler dar ve dolambaçlı sokaklarda yürüyebilir ve binaları süsleyen tüm parlak ve canlı renkleri görebilirler.

9. Bo-Kaap

8. Zacatecas

Meksika’nın Zacatecas kenti, 1548’de gümüş madencilerinin sığınması için kuruldu ve 16. ve 17. yüzyıllarda istenilen refah düzeyine ulaştı. Kent dar vadilerin eteğinde, dar sokakları tırmanan dik yamaçlarla inşa edilmiştir. 18. yüzyıldan kalma çok sayıda renkli bina içeriyor.

8. Zacatecas

7. Kulusuk

Grönland’ın aksine kasvetli manzarayı aydınlatan bol miktarda renkli evi ve sakin bir hayatı olan güzel bir bölgedir.

7. Kulusuk

6. La Boca

La Boca, Buenos Aires, Arjantin’in işçi sınıfının yaşadığı bir bölgedir. Renkli evler La Boca sakinlerinin bağımsız doğasının çarpıcı örnekleridir. Parlak renkli evlerin çoğu liman ile kümelenmiştir. Diğer ilgi çekici mekanlar arasında birçok tango kulübü ve İtalyan meyhanesinin yanı sıra ünlü futbol kulübü Boca Juniors’un da bulunduğu La Bombonera yer almaktadır.

6. La Boca

5. Pelourinho

Salvador, Bahia, Brezilya eyaletinin başkentidir. Pelourinho adı verilen tarihi merkez, 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar tarihlenen, tarihi eserlere sahip olan Portekiz sömürge mimarisi ile ünlüdür. Turistler, eski bir Cizvit Kilisesi olan Salvador Katedrali’ni ziyaret edebilir veya dolambaçlı sokaklara yürüyerek Pelourinho mahallesinin nefes kesici sömürge mimarisinin keyfini çıkarabilirler.

5. Pelourinho

4. Manarola

Manarola, Cinque Terre’deki en eski kasabalardan biridir ve İtalyan Rivierası’nda yer almaktadır. Bu pitoresk köy, Akdeniz’in nefes kesici manzarasını sunmak için dağın dışındadır. Sadece dolambaçlı sokaklara tırmanmaya ve açık kahvelerden birinde espressoya gidin ve İtalya’nın en popüler turistik mekanlarının çarpıcı manzaralarını izleyin.

4. Manarola

3. Jodhpur

Hindistan’daki Thar çölünün ortasında Jodhpur’u bulacaksınız. Bu tarihi şehir, kaleler, saraylar ve tapınaklarla doludur. Jodhpur sokaklarında yürürken, binaların keskin beyazlığı güneş ışığında neredeyse kör ediyor insanı. Şehri uzaktan görüntüleyin ve bu benzer binaların mavimsi bir renk aldığına şahit olun.

3. Jodhpur

2. Punda

Willemstad, adanın güney kıyısında bulunan Curaçao’nun baş şehridir. Punda’da ki binaların parlak ve çeşitli renkleri gezi yapmak için yeterince geçerli bir sebeptir.

2. Punda

1. Guanajuato

Guanajuato, Meksika’daki Sierra de Guanajuato dağlarında bulunan güzel sömürge şehridir. Şehir 1554 yılında Meksika’nın en zengin gümüş maden alanlarından birinin yanında kurulmuştur. Guanajuato caddeleri ve birçok renkli yolu her yöne yayılırken, trafiğinin büyük kısmı yer altı tünelleri ile sağlanmaktadır. Yaylar için gerçekten harika bir şehirdir.

1. Guanajuato

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here