Şanlıurfa

Urfa ilimiz Güneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan bir ilimizdir. Urfa şehrimiz Peygamberler şehri olarak bilinmektedir. Bu yüzden tarih boyunca kutsal bir yer olarak görünmüştür.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Urfa şehrimiz tarih boyunca birçok kültürden etkilenmiştir. Urfa ilimizin tarihi milattan öncesine dayanır. Burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. İlimizde inanç ve tarihi olarak birçok yapı bulunur.

Göz at ;

 1. Şanlıurfa Gezilecek Yerler
 2. Şanlıurfa’da Gezilecek 10 Yer
 3. Şanlıurfa’nın İlçeleri
 4. Şanlıurfa Gece Hayatı
 5. Şanlıurfa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Halfeti Gezilecek Yerler
 7. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 8. Şanlıurfa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Şanlıurfa Kalesi
 10. Şanlıurfa Otelleri ve Şanlıurfa Otel Fiyatları
 11. Ramazan Ayında Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 12. Balıklı Göl
 13. Göbeklitepe
 14. Şanlıurfa Halilurrahman Cami
 15. Harran Evleri
 16. Hz. İbrahim Mağarası

Bunların çoğunu Urfa Gezi Rehberine yazdık İsteyen olursa burada okuyabilir. Şimdi ise sizin için buraya yolunuz düştüğünde görmeniz gereken en gözde 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa Yorum kısmına yazabilirsiniz.

Urfa

1Balıklı Göl

Balıklı Göl

Bu göl Urfa ilimizin en önemli yerlerden biridir. Urfa ilimize gelen kişilerin ilk uğradıkları mekândır. Bu göl inanç konusunda önemli bir yer sahiptir. Hz. İbrahim için Ateşin serin ve selamet olduğu mekândır.

Hz. İbrahim Nemrut’a karşı baş kaldırmış Nemrut tarafında Hz. İbrahim için ateş hazırlayıp Urfa Kalesinden ateş içine atmıştır. Fakat ateş yakmamış. Ateş suya içindeki odunlar da balığa çevrilmiştir.  Bu gölde bulunan balıkların kutsal olduğu kabul edilir. Burada bulunan balıklar yenilmez. Kesinlikle uğramalısınız.

Balıklı Göl-Urfa

2Mevlid-i Halil Cami ve Mağarası

Mevlid-i Halil Mağarası

Dergâh platosu içerisinde bulunur. Balıklı gölün hemen yanı başındadır. Bu mağarada Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılır. Bu yüzden Mevlidi Halil Camisi inşa etmişlerdir.

Burada çıkan suyun Zemzem suyundan sonra en kutsal su kabul edilir. Bu mağara 5 faklı evreden geçmiştir. İlk olarak Seleukoslar döneminde alana, bir putperest tapınağı yapılır. Yahudiler döneminde bir havradan bahsedilir.

150 yıllında Hristiyanlar zamanında bir kilise inşa edilmiştir. Bizans döneminde Urfa Ayasofya yapılır. Son olarak Osmanlı döneminde 1523 tarihinde Muhammed Salih Paşa tarafından aynı alana cami inşa edilmiştir.

Mevlid-i Halil Camisi

3Ulu Cami

Ulu Cami Saatli kulesi

Bu cami il merkezinde bulunan Divanyolu Caddesinde bulunur. Bu cami kitabesi belirlenmediği için kim tarafında inşa edildiği de bilinmiyor. Cami Kızıl kilise olarak da bilinir.

Cami eski bir kilisenin olduğu yere inşa edildiğinden bu ismi almıştır. Cami söylenenlere göre 1170-75 yılları arasında Zengiler tarafında inşa edilmiştir. Caminin harim kısmında bir kuyu bulunur. Bu kuyu rivayete göre Hz. İsa havarisine verdiği mendili buraya atmıştır.

Bu yüzden kuyu kutsal kabul edilmektedir. Caminin minaresine Cumhuriyet döneminde bir saat eklenmiştir. Bununla birlikte Urfa ilimizin ilk saatli kulesi bu minare olmuş oldu. Görmenizi tavsiye ediyorum.

Ulu Cami

4Harran Kümbet Evleri

Bu evler 150-200 yıldır kullanılmaktadır. Bu evler dünyada benzerleri yoktur. Koni şeklinde yan yana dizilmiş bu evler özel toprak ve gülyağın karıştırması sonucu yapılmıştır.

Yöre iklimine uygun bu evlerin yazın serin kışın sıcak tutar. Burada 1979 yıllında sit alanı ilan edilmiş burada herhangi bir şeyi inşa etmek yasaklanmıştır. Bu evlerden sadece bir tanesini kültür evi olarak yapılıp ziyaretçilerin gezip görmesi için bırakılmıştır.

Harran da Bulunan Kubbe Evler

5Harran Üniversitesi Kalıntıları

Harran Üniversitesi Kalıntıları

Bu üniversite ilk kurulduğu tarih bilinmemekle birlikte 4000 yıl öncesine dayandığı söylenilir. Dünyada kurulan ilk üniversite olarak bilinir. Burada birçok kişi yetiştirilmiştir.

718-913 yılları arasında İslami olarak bu Üniversite zirveye ulaşmıştır. Fakat kalıntılar arasında İslami açıdan yeri bulunamamıştır.

Harran Üniversitesi Harabeleri

6Göbeklitepe

Göbeklitepe

Bu yapı il merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunan Örencik köyünde bulunur. Bu yapı dünyanın en eski Kült topluluğudur. Buraya geldiğinizde göreceksiniz ki burada insan motifleri bulunur. Bu motifler insanlara ait el ve kol motifleridir.

2011 yıllında UNESCO tarafında kültür miras listesine aday gösterilmiştir. Burada birçok kazı çalışması yapılmıştır. Kazı çalışması sonucunda elde edilen yapıları Şanlıurfa Müzesinde sergilenmektedir.

7Halfeti(Saklı Cennet)

Halfeti

Halfeti ilçemiz iki bölümden oluşmaktadır. Eski Halfeti ve yeni Halfeti olmak üzere iki kısımdan oluşur. Eski Halfeti; eski kent, saklı cennet, Kayıp kent gibi isimlerle anılır.

Sebebi ise şöyle: Birecik Barajın yapılması ile Şehrin %80’i su altında kaldı. Bu nedenle 15 km uzaklığında Yeni Halfeti kuruldu. Yeni kent kurmak elbette kolay olmasa gerek düşünsenize yılların birikimi var o eski kentte. Cami, kilise, kale vb. birçok tarihi yapı yok olup gidiyor. Tarihin karanlık sayfalarında yerini alıyor.

Yeni Halfeti Eski Halfeti Ayrıca ilçemiz Türkiye’den 11 şehrin, dünyada 208 şehrin dâhil olduğu, Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) unvanını aldı. Tam kafa dinlenecek bir şehirdir. Halfeti ilçemiz Güneydoğu Anadolu bölgemizin Bodrumu olarak bilinir. İlçemizde Kız Mağarası, Rum kale, Ulu Cami ve Asma köprü gibi yapılar bulunur. ayrıca ilçemize özgü karagül bitkisi yetişmektedir.

Halfeti Hangi Şehirde
Sakin Şehir Halfeti

8Bazda Mağarası

Bazda Mağarası

Bu mağara Harran ilçemizde bulunur. Mağara Harran Han el-Ba‘rür, Şuayb Antik kenti, Soğmatar turizm yolunun 15. ve 16. km. yolun solundaki ve sağındaki dağlarda tarihi taş ocakları bulunmaktadır.

Burada bu mağara bulunur. Burada irili ufaklı birçok mağara bulunur. En önemlileri budur. Bu mağara tarihi dokusu ile insanları büyülemektedir. Görmenizi tavsiye ediyorum.

9Atatürk Barajı ve Gölü

Çatak- Atatürk Barajın kıyısında yüzme alanı

Karaköprü İlçe merkezine 24 km uzaklıkta bulunur. Bu baraj Ülkemizin En büyük barajıdır. Bu ilçemize yolunuz düştüğünde bu barajı görmeden kesinlikle dönmeyiniz. İlçemize ve bölgemize ayrı bir renk katmıştır.

GAP projesi ile birlikte ilçemiz ve bölgemiz bu baraj sayesinde kalkındırılmıştır. Ayrıca bu barajda hidroelektrik santrali kurulmuştur. Burada bulunan Baraj gölü sayesinde birçok spor faaliyeti yapılmaktadır. Yaz mevsiminde insanların uğrak yeri olmaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Atatürk Barajı

10Birecik Evleri

Birecik Evleri

Birecik İlçemiz denince akla Türkiye’nin en uzun ikinci büyük köprüsü olan Birecik köprüsü yada Nesli tükenmekte olan Kelaynak kuşları dışında birde ilçe ile özdeşleşen Evleri vardır.

Bu evler ilimizde ve bölgemizdeki evlerden farklı bir mimari özelliğine sahiptir. Bu mimari özelliği evleri özel kılmıştır. Bu evler halk arasında Saçak olarak bildikleri köşkler mevcuttur.

Birecik Köprüsü
Kelaynak Kuşu
Kelaynak Kuşların Yuvaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here