Sapanca Cami
Sapanca Cami

Sapanca Sakarya ilinin doğası ile ünlü bir ilçesidir. Sapanca ilçesi Sakarya il merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Turizm cenneti olan Sapanca ilçesi doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Sapanca ilçesi doğal yerleri yanı sıra tarihi yapılara da sahiptir. Sapanca’da yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sapanca Gölü: Sapanca ilçesinin en önemli yeri hiç şüphesiz 16 km uzunluğa sahip Sapanca Gölüdür. Ormanlar ile çevrili Sapanca Gölü doğa harikası güzelliği ile dikkat çekmektedir. Sapanca ilçe merkezinde yer alan sahilde yürüyüş yapabilir ve Sapanca Gölünün muhteşem manzarasına sahip kafe ve lokantalarda oturup bir şeyler yiyip, içebilirsiniz. Ayrıca tekne kiralayıp gölde gezinti yapabilirsiniz.

Rüstem Paşa Camii: Sapanca ilçe merkezinde yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri ve damadı olan Rüstem Paşa tarafından 1555 yılında Mimar Sinan’ın kalfaları inşa etmiştir. Onarımdan geçen Rüstem Paşa Camisi günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Rüstem Paşa Camii günümüzde ibadete açıktır.

Bizans Devri Lahitleri: 1976 yılında İlmiye Köyü yakınlarında ve 1987 yılında TEM Otoyolunun yapım çalışmalarında bulunan Bizans Dönemine ait olan dört lahit Sapanca Hükümet Konağının önünde açık alanda sergilenmektedir.

Rahime Sultan Camii: Sapanca ilçe merkezine bağlı Uzunkum Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Rahime Sultan Camisi Osmanlı Padişahı Abdülmecid’in dördüncü eşi olan Rahime Sultan tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır. Sapanca’nın tarihi miraslarından olan Rahime Sultan Camisi Osmanlı Devletinin son dönem mimari yapısı ile dikkat çekmektedir.

Vecihi Kapısı: Sapanca ilçesinde yer alan tarihi Vecihi Kapısı Mimar Sinan tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Eski zamanlarda İpek Yolunun geçtiği söylenen yerde bulunan Vecihi Kapısı çeşitli zamanlarda onarımdan geçmiştir. Kemerin ilk onarımı 1905 yılında Sapanca Nahiye Müdürü Vecihi Orhan tarafından yapıldığı için Vecihi Kapısı olarak anılmıştır. Tarihi bir güzelliğe sahip Vecihi Kapısını görmenizi tavsiye ederim.

Kırkpınar: Sapanca ilçe merkezine bağlı bir köy olan Kırkpınar tabiatı ile dikkat çekmektedir. Sapanca Gölünün çevresinde yer alan Kırkpınar temiz havası ile dikkat çekmektedir. Muhteşem bir güzelliğe sahip Kırkpınar’da çok sayıda otel, kafe, restoran ve butik mekanlar yer almaktadır. Kırkpınar sahilinde bisiklet turu yapabilir ya da huzurlu bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Soğucak Yaylası: Sapanca ilçe merkezine 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Muhteşem bir doğaya sahip olan Soğucak Yaylasında Sapanca Belediyesi tarafından yapılan bir tesis bulunmaktadır. Yayla havasında doğa ile iç içe keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca Sapanca ilçesinde yer alan doğal bir güzelliğe sahip olan Aygır Deresini de görmenizi tavsiye ederim.

Sapanca gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Sapanca Gece Hayatı

Sapanca Otelleri ve Sapanca Otel Fiyatları hakkında bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Sapanca Otelleri ve Sapanca Otel Fiyatları

Sapanca Cami
Sapanca Gölü
Sapanca Hangi Şehirde
Sapanca Haritası
Sapanca Nasıl Gidilir
Sapanca Nerede
Sapanca

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz