gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Saraybosna Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkentidir? – Saraybosna Bosna Hersek ülkesinin başkentidir. Dinare Alplerinin ortasında yer alan Saraybosna deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Saraybosna Nerede

Saraybosna Vadisi üzerinde kurulmuş olan Saraybosna kenti Bosna Hersek’in orta kesiminde bulunmaktadır. Saraybosna 141.5 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Göz at ;

  1. Bosna-Hersek Gezilecek Yerler
  2. Saraybosna Nerede
  3. Bosna Hersek Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Bosna Hersek’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Bosna Hersek’de Gezilecek 10 Yer
  6. Bosna Hersek Nerede?
  7. Saraybosna Otelleri ve Saraybosna Otel Fiyatları

Balkanlar’ın Kudüs’ü olarak adlandırılan Saraybosna’da çok sayıda tarihi camiler, kiliseler, çarşılar ve müzeler bulunmaktadır.

Saraybosna’da gezilecek başlıca yerler Bosna Hersek in en turistik merkezi olan 15, yüzyılda inşa edilen Baş Çarşı, 1531 yılında Mimar Sinan’a Gazi Hüsrev Bey tarafından inşa ettirilen Gazi Hüsrev Yadigar Camii, Bosna Hersek Ulusal Müzesi, 1579 yılında Bosna Sancak Beyi Ferhat Paşa tarafından Mimar Sinan’ın öğrencisine yaptırılan Ferhad Paşa Camii, Bosna Hersek Sarayı Müzesi, Brusa Bedesteni, Latin Köprüsü ve Kutsal Kalp Katedralidir. Saraybosna’da dört mevsim yaşanmaktadır.

Kenti ziyaret etmek için en ideal dönem Mayıs ve Ağustos ayları arasıdır. Saraybosna’ya Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz