Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları

Sarı çiçek köyü Trabzon ve Gümüşhane dağları arasında bulunan bir köydür. İsmi ilkbahar aylarında dağların arasında bulunan sarı çiçeklerden aldığını söyleyebiliriz. Bu köyde bulunan iki odalı ahşap odaları tanıtacağım aynı zamanda bu ahşap odaların hikayesini anlatacağım size.

Gümüşhane Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları

Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları nasıl gidilir

Bu ahşap odalar yaklaşık tarihi 150 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu köyün muhtarı olan Hacı Ömer tarafından yaptırılmıştır. Muhtar o yıllarda kervancılık yapıyordu. O köye gelip gece konaklayan kervanlar için yapıldığı söylenilir. Fakat bunu nasıl yapacağını bilmiyordu. Bir gün o yörelerde çalışan çok meşhur bir usta ve çırak varmış bunları çağırmış her birisine 100’er altın vermiş. Köyde iki odalı ahşap bir ev yapmaları istenmiş. Hiçbir masrafta kaçınmamaları konusunda iyice tembihlemiş. Usta ve çırağı tam iki yıl boyunca odalardan çıkmayıp sürekli çalışmışlar. İş odanın içine  gelince çırak ustada yardım istemiş fakat usta çırağa yardım etmeyi reddetmiş. İkisinin de aynı miktarda altın aldıklarını bu yüzden kendisine yardım etmeyeceğini söylemiş. Bu çırağın çok zoruna gitmiş. Kendine gurur yapmış. Yatmamış, yememiş, içmemiş bütün zamanını bu odaya harcamış. İkinci yıllın sonunda odaları köylülere açmışlar köylüler birde ne görsün çırağın yaptığı oda kat be kat ustanın odasında güzelmiş. Bunu gören usta gururuna yediremeyip o mesleği bırakıp köyü terk etmiş. Bu odaların dışı aynı görünse de içi tamamen farklı işçilikle tamamen göz kamaştırır haldedir.

Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları nasıl gidilir

Sonuç olarak buraya yolumuz düşerse muhakkak bu gizemli köye bu odaları ziyaret edelim. İnanın pişman olmayacaksınız.

Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları Nerede?

Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları, Gümüşhane’nin merkezine bağlı Sarı çiçek köyünde bulunur.

Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları Nasıl Gidilir?

İlimiz merkez ilçeye bağlı sarı çiçek köyünde bulunur. Burada her türlü ulaşım sağlanabilir. Yol her tür otobüsün geçeceği güzergahtadır.

Sarı Çiçek Köyü, Ahşap köy odaları nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here