Sarıyer

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Marmara Denizinin kıyılarında yer alan Sarıyer’de gezilecek çok sayıda doğal ve tarihi yer bulunmaktadır.

Rumeli Hisarı: Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans’a Karadeniz’den gelecek yardımları engellemek amacıyla 1452 yılında inşa edilmiştir. Bütün Ortadoğu’nun en kuvvetli hisarı olan bu devasa yapı 4 ay gibi çok kısa bir sürede inşa edilmiştir. 1950 yılında yapılan restorasyondan sonra açık hava tiyatrosu eklenerek müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Boğazın ışıltılı manzarasına ve köklü geçmişe sahip olan bu yapıya şahit olmak için ziyaret listesine eklemelisiniz. Rumeli Hisarı Müzesi Çarşamba günleri dışında her gün ziyarete açıktır.

Rumeli Hisarı Nasıl Gidilir
Rumeli Hisarı Nerede Hangi Şehirde
Rumeli Hisarı

Rumelihisarı Kalesi: Sarıyer ilçesinin Rumelihisarı Semtinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in bizzat taş taşıyarak 1800 usta ile 4 ay gibi kısa bir sürede yapılmıştır. Boğazdan geçişler kolaylaştırmak ve Bizans’a Karadeniz’den yardım gelmesini engellemek amacıyla inşa edilmiştir. Kalenin heybetli görüntüsüne 17 adet kule eşil etmektedir. Bu kulelerden biri daha sonraları zindan olarak kullanıldığı için Kara kule adını almıştır. Çok geniş bir alana inşa edilen kalenin 5 kapısı bulunmaktadır. Bu ihtişamlı kalede Boğazın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Rumelihisarı Kalesi

Rumeli Feneri: Osmanlı Döneminde Fransızlar tarafından 1856 yılında yapılmıştır. Anadolu Fenerine karşı yapılan Rumeli Feneri uzun yılar boyunca Karadeniz’den gelen gemilere Boğazda yol göstermiştir. Ayrıca Rumeli Fenerinde bulunan Saltuk Baba Türbesi ve Ceneviz Kalesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Harika manzaralara şahit olacağınız bu yerde muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Rumeli Feneri Nerede Nasıl Gidilir
Rumeli Feneri

Huber Köşkü: Sarıyer’e bağlı olan Yeniköy ve Tarabya yolu üzerinde bulunmaktadır. Büyük bir bahçede bulunan Huber Köşkü günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı rezidansı olarak kullanılmaktadır. Mimari özelliği ve bahçesi ile muhteşem görünen Huber Köşkünü görmenizi tavsiye ederim.

Huber Köşkü Hangi Şehirde
Huber Köşkü Nerede Nasıl Gidilir
Huber Köşkü

Telli Baba Türbesi: Türkiye’nin en çok ziyaret edilen türbesi olan Telli Baba Türbesi; Sarıyer ilçesi ve Rumeli Hisarı arasında bulunmaktadır. Telli Baba hakkında anlatılan çeşitli efsanelerden dolayı yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmiştir. Sürekli çok sayıda ziyaretçi alan Telli Baba Türbesi özellikle yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Telli Baba Türbesi Nasıl Gidilir
Telli Baba Türbesi Nerede Hangi Şehirde
Telli Baba Türbesi

Belgrad Ormanı: İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için Mimar Sinan tarafından Belgrad Ormanına su kemerleri inşa edilmiştir. Günümüzde hala mevcut olan su bentlerini görebilirsiniz. Her mevsim ayrı güzelliğe sahip Belgrad Ormanında yürüyüş alanı bulunmaktadır. Ayrıca mangal ve kahvaltı alanları da bulunmaktadır. Bu ihtişamlı ormanda çeşitli kuş türleri ve çeşitli ağaçlar bulunmaktadır. Bol oksijenli Belgrad Ormanı havasında yürüyüş ya da spor yapabilirsiniz. Belgrad Ormanında sevdikleriniz ile piknik yapacağınız mesire alanları da bulunmaktadır. Belgrad Ormanında Ayvad Bendi, Bentler, Binbaşı Çeşmesi, Falih Rıfkı Atay, Fatih Çeşmesi, Irmak, Kirazlı Bent, Kurt Kemeri, Kömürcü Bent, Neşet Suyu ve Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri gibi mesire yerleri bulunmaktadır. Her türlü imkana sahip bu doğal mesire yerlerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Belgrad Ormanı Hangi Şehirde
Belgrad Ormanı Nasıl Gidilir
Belgrad Ormanı Nerede
Belgrad Ormanı

Emirgan Korusu: İstanbul’un en görkemli korularından biri olan Emirgan Korusu Sarıyer ilçesine bağlıdır. Asırlık çınar ağaçları, doğa harikası yeşil tabiatı ve denizin mavi suları ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Yeşil ve mavinin uyum içinde olduğu bu yerde harika bir tatil yapabilirsiniz.

Emirgan Korusu Hangi Şehirde
Emirgan Korusu Nerede Nasıl Gidilir
Emirgan Korusu

Sarıyer’de bulunan tarihi öneme sahip Emirgan Camii, Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi, Neslişah Sultan Camii, Sultaniye Sarayı, Pembe Köşk, Sakıp Sabancı Müzesi, Sait Halim Paşa Yalısı Ve Sarı Köşkü ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Sarıyer’in doğal güzelliği olan Tarabya Koyu ve Sarıyer Sahiline mutlaka gitmelisiniz. Ayrıca Sarıyer’in meşhur Sarıyer böreğini yemeden dönmeyiniz.

Sarıyer Çarşı

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

6-Sarıyer Otelleri ve Sarıyer Otel Fiyatları

Sarıyer Hangi Şehirde
Sarıyer Nasıl Gidilir
Sarıyer Nerede
Sarıyer Sahili
Sarıyer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz