Şarköy

Şarköy Tekirdağ’a bağlı bir ilçedir. Şarköy ilçesi Tekirdağ il merkezine 93 km uzaklıkta yer almaktadır. Sahil kenarında kurulu olan Şarköy ilçesi çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Şarköy ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Uçmakdere: Şarköy il merkezine 36 km uzaklıkta yer alan ilçenin turizm açısından en önemli beldesidir. Marmara kıyısında yer alan Uçmakdere Köyü harika manzaralara ve doğal güzelliklere sahip. Ganos Dağı eteğinde yer alan ağaçlık bir köy görünümüne sahip Uçmakdere Marmara Denizinin en güzel manzaralarına sahip. Uçmakdere ülkemizin en kaliteli üzümleri yetişen köydür. Uçmakdere yaklaşık on tane anıt ağaç yer almaktadır. Yüksek tepelerden denizin en güzel manzaralarını seyredebilir ve bu manzaraların fotoğrafını çekebilirsiniz. Ayrıca Uçmakdere köyünde yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Bu güzel manzarayı eğer paraşüte ilginiz varsa paraşüt ile görmenizi tavsiye ederim.

İğdebağlar:  Şarköy ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alan üzüm bağları, zeytin ağaçları ve birbirinden güzel içe suları ile ön plana çıkan güzel bir beldedir. Araplar, Rumlar ve ardından Türklerin yaşadığı yer olan İğdebağlar Beldesi iğde ağaçları ve üzüm bağları ile dolu olmasından dolayı bu adı almıştır. İlk olarak burada Araplar yaşadığı için Araplı olarak da anılmaktadır. İğdebağlar Köyünün her evi deniz manzaralıdır. Doğal bir güzelliğe sahip olan köy adeta bir manzara resmini andırıyor. Köy içinde Rumlardan kalan taş evler ve ahşap evler köye mistik bir hava katmaktadır. Zamanla boşanan köyde neredeyse sadece yaşlılar kalmış. Doğal güzelliği, suyu ve manzarası ile dikkat çeken İğdebağlar görülmesi gereken yerlerdendir.

Eriklice: Şarköy ilçesine bağlı denizi, üzümü, balığı ve zeytini ile ünlenmiş bir köydür. Tatil cenneti olan Eriklice berrak denize, yeşil alanlara ve bol oksijenli temiz bir havaya sahiptir. Şarköy ilçe merkezine araç ile on dakika mesafede olması Eriklice Köyünü daha çekici kılmaktadır. Kıyı boyunca yer alan zeytin ağaçları buraya doğal bir güzellik katmıştır. Eriklice Köyünde denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve sevdikleriniz ile keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Hoşköy: Şarköy ilçe merkezine 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Hoşköy turistlerin vazgeçilmez yeridir. Hoşköy girişinde yer alan Hora Feneri her geleni karşılayan tarihi bir yapıdır. Denizcilerin dostu Hora Feneri 1861 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip tamamen demirden yapılan fener Fransız yapımıdır. 96 kristalden oluşan fener kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek uzun yıllardan beri denizcilere yol göstermektedir. Hora Feneri Hoşköy’e tarihi bir hava katmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Hoşköy çiçekli bahçeleri, berrak denizi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Mürefte:  Şarköy ilçe merkezine 13 km uzaklıkta yer alan bir beldedir. Mürefte ismini bin bir çiçek anlamına gelen Mirfeyton’dan almıştır. Bereketli topraklara sahip olan bu belde üzüm bağları ile adını duyurmayı başarmıştır.  Ülkemizin şarap üretiminin yüzde otuzu buradan sağlanmaktadır. Bundan dolayı bu belde şarap sahili olarak tabir edilmektedir. Mürefte Beldesinde ülkemizin ilk şarap müzesi bulunmaktadır. Bu müzede eski şarap şişeleri, fıçılar, küfeler ve amforalar gibi şarabın tarihini anlatan eserler sergilenmektedir. Yazlık bir belde olan Müfrette özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Mavi ile yeşilin muhteşem uyumu ile buluştuğu Mürefte Beldesinin denizi temiz ve derindir. Burada harika bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca Şarköy ilçesine bağlı olan ve ilçeye 25 km uzaklıkta yer alan tarihi kalıntılara sahip Gaziköy’ü de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Şarköy Otelleri ve Şarköy Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Şarköy Otelleri ve Şarköy Otel Fiyatları

Şarköy Çarşı
Şarköy Hangi Şehirde
Şarköy Lunapark
Şarköy Merkez
Şarköy Meydan
Şarköy Nasıl Gidilir
Şarköy Sahil
Şarköy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here