Şavşat

Şavşat; Artvin iline bağlı bir ilçedir. Şavşat ilçesi Artvin il merkezine 71 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şavşat Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin tamamında olduğu gibi Şavşat ilçesi de yeşil bir tabiata sahiptir. Doğa ile iç içe şehir kalabalığından uzak, huzurlu bir gezi istiyorsanız Şavşat’ı tercih edebilirsiniz.

Şavşat ilçesi doğal güzellikleri dışında sahip olduğu tarihi miraslar ile de dikkat çekmektedir. Şavşat ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Tibet Kilisesi

Şavşat ilçe merkezine 14 km uzaklıkta Cevizli Köyünde yer almaktadır. Tibet Kilisesi; Bağratlı Prensi Aşot Kouhi Döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Tibet Kilisesinin geçmişi; 899-914 yıllarına kadar uzanmaktadır. Yeşillikler içinde yer alan tarihi kilise iç ve dış mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Özellikle kilisenin duvarlarında yer alan ve bozulmadan günümüze kadar ulaşan Hz. İsa ve havarilerinin resimleri, kabartmalar ve süslemeler oldukça dikkat çekmektedir.

Her yıl binlerce tursit tarafından ziyaret edilen kilise; ilçenin en önemli turizm yerlerindendir.

Satlel Kalesi

Savşat ilçesine bağlı Söğütlü Mahallesinde bulunmaktadır. Şavşat ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan kale; Bagrat Krallığı tarafından inşa edilmiştir.

Kalenin yapımında kullanılan malzemelerden ve yapısından dolayı IX. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Satlel Kalesinden günümüze kalenin surlar, burçlar ve 15 metre yüksekliğindeki silindirik planlı kule sağlam olarak ulaşmıştır.

Ayrıca Söğütlü Mahallesinde yer alan Satlel Kilisesini de ziyaret edebilirsiniz.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı; Şavşat ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Karagöl Sahara Milli Parkı iki sahadan meydana gelmektedir.

Ormanlık bir alanda yer alan Karagöl yeşilin yansıması ile muazzam bir görüntü oluşturmaktadır. Karagöl Sahara Milli Parkında piknik ve kamp yapabilirsiniz. Ayrıca burada muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Arsiyan Yaylası

Şavşat ilçesine bağlı Kayadibi Köyünde bulunmaktadır. Arsiyan Yaylası’nda 4 adet göl bulunmaktadır. Bu göller; Boğa, Çimenli, Kız ve Uzun göllerdir. Yapılan bir araştırmada bu göllerin üstünde 12 tane yüzen ada bulunmaktadır.

Ayrıca yaylada bu göller dışında irili ufaklı 20 tane göl daha bulunmaktadır. Yeşillikler içinde yer alan bu göller hayranlıklar içinde bırakıyor. Arsiyan Yaylasında yürüyüş parkurlarında yürüdükçe çok güzel manzaralara şahit olacaksınız.

Göz at ;

 1. Şavşat Gezilecek Yerler
 2. Şavşat Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Karagöl
 4. Şavşat Arsiyan Yaylası
 5. Efkar Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Artvin Gezilecek Yerler
 7. Artvin’de Gezilecek 10 Yer
 8. Sarp Sınır Kapısından Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 9. Artvin Gece Hayatı
 10. Artvin Otelleri ve Artvin Otel Fiyatları
 11. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 12. Artvin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 13. Hopa Otelleri ve Hopa Otel Fiyatları
 14. Artvin Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Şavşat Evleri
Şavşat Hangi Şehirde
Şavşat Haritası
Şavşat Karagöl
Şavşat Merkez
Şavşat Nasıl Gidilir
Şavşat Nerede
Şavşat Yavuzköy
Şavşat

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here