Senegal'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Senegal'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

15.589.485 toplam nüfusuyla Senegal Nehri’nin güneyinde yer alan Senegal ve resmi adıyla Senegal Cumhuriyeti, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir. 

Bunları da okumalısın ;

  1. Dakar Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Senegal’de Gezilecek 10 Yer
  3. Senegal’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Senegal Nerede?
  5. Senegal Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Moritanya, doğuda Mali, güneyde ise Gine ve Gine Bissau ile sınırı bulunur. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Burada gezilip görülecek 10 yer belirledik. İşte o yerler…

1-Dakar

Senegal’ın başkenti ve en büyük şehri Dakar, gezilip görülmeye değerdir. Bu şehirde her yıl düzenlenen Dakar Rallisi, şehre ayrı bir renk katmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka Dakar Büyük Camii, Afrika Anısı Katedrali, Köle Evi Müzesi, Goree Adası, Afrika’nın Rönesansı Anıtı, Pembe Göl, Afrika Sanatları Müzesi ve Bağımsızlık Meydanı gibi turistik yapıları mutlaka gezip görün.

2-Goree Adası

Senegal’in Dakar şehrinin 19 idari bölgesinden biri olan Goree Adası, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu ada daha çok geçmiş yıllardaki köle ticareti ile bilinmektedir. Günümüzde çok sayıda turist akın etmektedir. Burada gezilip görülecek hem doğa harikası yapılar hem de tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu ada, 1978 yıllında Unesco Dünya Miras listesine alınmıştır. Buraya gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz.

3-Retba Gölü

Retba Gölü diğer adıyla Pembe Göl, Afrika Ülkesi Senegal’de bulunur. Gölün ilginç kılan ise rengidir. Gölün pembe renkte olmasının sebebi bünyesinde barındırdığı fazla tuz oranıdır. Ayrıca göl içerisinde farklı türde bakteri ve alglerin yaşıyor olması da yardımcı sebepler olarak sıralayabiliriz. Bu gölün manzarası bir harika olmaktadır. Bu ülkeye gelen her turist mutlaka bu gölü ziyaret eder. Bol bol fotoğraf çeker. İnsan fotoğrafı görünce heyecanlanıyor. Birde yakında görmek nasıl bir duygu olur artık siz tahmin edin.

4-Köleler Evi

Goree Adası’nda yer alan Köleler Evi, Atlantik köle ticaretini konu alan bir müzedir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Köleler hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri burada öğrenebilirsiniz. Ayrıca o yıllarda yaşanmış dramatik olayları gözler önüne sermektedir. Bu ülkeye yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin.

5-Niokolo Koba Parkı

Gambiya Nehri’nin üzerindeki geniş ormanlık alanda yer alan Niokolo Koba Parkı, 1954 yıllında milli park ilan edilmiştir.  9.130 km²’lik alanda kurulu bu parkta birçok hayvan türü bulunmaktadır. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan bu park, görülmeye değerdir. 2007 yıllında  Tehlike Altında Olan Alanlar listesine alındı.

6-Saloum Delta Milli Park

Saloum Nehri’nin ve Kuzey Atlantik bölgesinin bağlantı noktasındaki Saloum Deltası’nda yer alan Saloum Delta Milli Park, 1976 yıllında ziyarette açılan bir parktır. 760 km²’lik alan kaplayan bu park bünyesinde birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bu parkı ziyaret edin. Parkın büyük kısmı ormanlık oluşturmaktadır.

7-Zaferler Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Dakar’ın La Republique bulvarında yer alan Zaferler Katedrali, 1936 yıllında inşa edilen Senegal’in en büyük kilisesidir. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

8-Djoudj Kuş Barınağı

Senegal Nehri’nin güneydoğusunda yer alan Djoudj Kuş Barınağı, 14 Nisan 1971 tarihinde ziyarete açılan dünyanın sayılı barınaklarından biridir. Televizyonlarda izlediğiniz birçok belgesel burada çekilmektedir. Başta pelikanlar ve flamingolar olamak üzere barınakta 400’ün üzerinde kuş türü bulunmaktadır. Unesco tarafında koruma altına alınan bu barınak, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

9-Régional de Théès Müzesi

Senegal’in Thies şehir merkezinde yer alan Régional de Théès Müzesi, gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Ülkenin sanatı ve kültürü hakkında bilgi edinmek için bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Bu müze, her gün; 09:00 –17:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

10-IFAN Afrika Sanatları Müzesi

Senegal’ın başkenti ve en büyük şehri Dakar’da yer alan, IFAN Afrika Sanatları Müzesi, Ülkenin en eski sanat müzelerinden biri olup aynı zamanda en büyük müzelerinden de biridir. Müze bünyesinde mask, heykel, geleneksel giysiler ve müzik enstrümanları sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Senegal hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Senegal

Nüfus: 15.589.485

Başkent: Dakar

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimleri: CFA frangı, Batı Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 4 Nisan 1960

Vize Durumu: Buraya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz