gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Şenkaya Nerededir?

Şenkaya, Erzurum’un 21 ilçesinden birisi olup il merkezinden 185 kilometre uzaklıktadır. 1536 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında ülke topraklarımıza katılıyor. En son 1926 yılında da ilçe olma statüsüne erişiyor. Tarihi yapıların bir hayli fazla olduğu bu ilçeyi Erzurum’a yolunuz düşerse mutlaka gezmelisiniz.

Şenkaya’nın Tarihi Mekânları

Penek Kalesi

Penek Köyü sınırlarında yer alan Penek Kalesi ne zaman ve kim tarafından yapıldığı belli olmayan bir yapıttır. 1548 yılında Osmanlı hâkimiyetine girmiş bir kaledir.

Bardız Cami

Kesme taştan inşa edilen Bardız Cami Hassa silahşörlerinden biri tarafından yapılmıştır. Tarihi bir cami olması sebebiyle de gezilecek mekânlar arasında yer alır.

Bardız Kalesi

Bardız Köyünde yer alan Bardız Kalesi, Saltukoğulları tarafından inşa edilmiştir. Kalede yer alan cami, muhtasar hamamı, mescit ve çarşı görülmesi gereken bölümlerdir. Dağın eteğinde yer alan bu kale kolaylıkla yürünerek çıkılabilir.

Venk Kilisesi

Roma ve Bizans Dönemine ait olan bu kilisenin içi mağaralar ile doludur. Kim tarafından ya da ne zaman yapıldığına dair bir bilgiye rastlanmamıştır. Bir kısmı yıkılan kilisenin bir kısmı da doğallığını koruyarak günümüze kadar gelmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here