Sevgililer Günü Nedir, Ne zaman ve Nasıl Kutlanır?
Sevgililer Günü Nedir, Ne zaman ve Nasıl Kutlanır?

Sevgililer günü nedir?, Sevgililer Günü ne zaman kutlanmaya başladı?, Sevgililer Günü niçin ve nasıl kutlanır? gibi sorulara cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım kafanızda oluşan sorular cevap bulur.

1-Sevgililer Günü Nedir?

Sevgililer Günü: Her yıl 14 şubat tarihinde kutlaanan özel bir gündür. Sevgililer Günü,  Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Bu günde sevgililer, birbirlerine hediye alıp verirler.

2-Sevgililer Günü ne zaman kutlanmaya başladı?

Efsaneye göre  İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi kuralları ile zalimce yönetilen bir hükümdardı. Bu ada savaş zamanlarında cephede savaşacak adam bulmakta zorlanıyordu. Sebebi ise Roma askerleri çok romantik erkeklerdi. Eşlerini ve sevgililerini bırakıp cepheye gitmiyorlardı. Bunun duyan İmparator 2. Claudius, evliliği yasaklayıp ilişki yaşayanları öldürüyordu. Fakat o dönemde yaşayan papaz Aziz Valentina ise buna karşı çıktı. Çiftleri gizli gizli evlendiriyordu. Beli bir süre böyle devam etti. Daha sonra  İmparator 2. Claudius bunu duydu. Papaz Aziz Valentina’yı getirip sopa ile dövdürüp öldürdü. 14 Şubat 270 tarihinde Papaz Aziz Valentina’yı  Hristiyan şehitliğinde gömdüler. O tarihten berri Sevgililer günü kutlanmaya başlandı. Her ne kadar Türkçe’de Sevgililer Günü olarak kutlansa da asıl ismi “Aziz Valentin Günü“dür (St Valentine’s Day)

3-Sevgililer Günü niçin ve nasıl kutlanır?

Sevgililer günü aslında sadece romantizmle değil aynı zaman bir Hristiyan azizin anısıyla ilgili bir gündür. Bu günü hem o papazı hatırlamak hem de sevgilinize özel bir gün olarak kutlayabilirsiniz. Bu özel günde sevdiklerinize hediye alıp ona bu özel günü hissettirebiliyorsanız ne mutlu size. 14 Şubat, aşkın günü, aşıkların bayramıdır.

4-Sevgililer Günü Ne Zaman Kutlanır?

Her yıl dünyanın birçok ülkesinde 14 Şubat günü Sevgililer Günü olarak kutlanmaktadır. Bu gün romantizm en üst düzeye çıkmaktadır. Sevgililer günü, normal bir hediye alıp vermekten çok o günün romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak görülmelidir. Bu tarih sembolik bir tarih olsa da sizin için her gün sevgililer günü olmalıdır. Eşinizi veya sevgilinizi sevmek için o günü beklemeyin. Hediye almak için o günü beklemeyin. Partnerinizi her daim sevip sayın derim. Ona her daim özel olduğunu hissettirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz