Sinan Paşa Camii

Tarihi bir cami olan Sinan Paşa Camisi İstanbul İlimizin Beşiktaş ilçesinde bulunur. Beşiktaş sahilin hemen karşısında bulunan bu cami tarihi dokusunu günümüze kadar korumaktadır. Beşiktaş gezinize burayı da katmalısınız.

Sinan Paşa Camii

Cami 1550-1553 yıllarında Osmanlı Devleti’nin Kaptan’ı Deryası olan Sinan Paşa tarafında yapılmıştır.  Sinan paşa 1553 yıllında vefat etti. Sinan Paşa vefat ettiğinde cami hala inşaat halindeydi. O öldüğünde Üsküdar’da bulunan Mihrimah Sultan Camisine defnedildi. Bu cami ise 1555 yıllında ibadete açıldı.

Sinan Paşa Camii iç görüntüsü

Mimar Sinan’ın eseri olan bu cami dikdörtgen bir plan üzerine oturtulmuştur. Merkezi kubbe kemerlerle altı köşeli bir şekilde sütunlara dayandırılmış olup iki yanda ikişer kubbe bulunur. Kurulduğundan bu yana çeşitli tarihlerde onarım görmüştür. Mabedin son cemaat yerini medrese çevreler. Tek minareye sahip bu cami Osmanlı Devletin en güzel örneklerinden biridir.

Sinan Paşa Camii Nerede

Nasıl Ulaşılır: Beşiktaş’a giden toplu taşıma araçlarıyla yapıya kolaylıkla ulaşılabilir. Cami Beşiktaş merkezinde bulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here