Sincik

Sincik, Adıyaman ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılır.

Adıyaman İlçeleri- Sincik

Sincik ilçemiz  1954 yıllına kadar Malatya’ya bağlıydı. 1954 yıllından sonra Malatya İl olunca Malatya’nın Kahta ilçesine bağlı bir köy oldu. 1990 yıllında çıkan bir kanunla İlçe olma statüsüne kavuştu. İlçe merkezine bağlı 1 belde 24 köy ve 65 mezra bulunur.

Göz at ;

 1. Adıyaman Gezilecek Yerler
 2. Adıyaman’da Gezilecek 10 Yer
 3. Adıyaman Gece Hayatı
 4. Nemrut Dağı Milli parkı
 5. Adıyaman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 7. Adıyaman Otelleri ve Adıyaman Otel Fiyatları
 8. Adıyaman Üniversitesi
 9. Adıyaman Kalesi
 10. Adıyaman Müzesi
 11. Adıyaman Ulu Camii
 12. Besni Sugözü Mesire Alanı
 13. Sincik Nerede, Nasıl Gidilir?
 14. Kahta Gezilecek Yerler
 15. Çelikhan Gezilecek Yerler
 16. Gerger Gezilecek Yerler
 17. Adıyaman Gölbaşı Gezilecek Yerler
 18. Besni Gezilecek Yerler
 19. Sincik Gezilecek Yerler
 20. Tut Gezilecek Yerler
 21. Samsat Gezilecek Yerler
 22. Karakuş Tümülüsü
 23. Cendere Köprüsü
 24. Çat Barajı
 25. Çelikhan İçmesi
 26. Altınlı köprü
 27. Oturakçı Pazarı
 28. Gümüşkaya Mağarası
 29. Pirin Ören Yeri
 30. Safvan Bin Muattal Türbesi
 31. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
 32. Gerger Kanyonu
Sincik Hangi Şehirde

İlk çağlarda Sincik’ in içinde bulunduğu Adıyaman ve Kahta yöresinde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Hititler, Hurriler ve Mitaniler M.Ö. 1600 -1000 yıllarında bu yöreye hükmetmişlerdir. M.Ö. 69 M.S. 72 senelerinde bu yörede kurulan Kommagene Krallığından sonra Sincik ve çevresine Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu daha sonra Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu yöreye hakim olmuşlardır.

Sincik Nerede
İlçemizde doğa ve tarihi yapılara bakalım;

Derik Kalesi: İlçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan bu kale Heron Kutsal alanı olarak da bilinir. Burası 200-300 yıllarında tespit edilmiştir. burada yapılan araştırmalar sonucu farklı kalıntı ve yerleşim alanına rastlanmıştır. Burası eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılıyor. Bu ilçemize gelince mutlaka gelip görmeniz gereken bir yerdir.

Derik Kalesi

Sincik Lalesi: ilçemize özgü bu bitki Ters lale, ağlayan gelin isimleri ile de biliniyor. Çok güzel bir bitki olup birçok hastalığa şifa olarak kullanılmaktadır. Sarı ve turuncu renkte olup boyu 75 cm ve her birinde 6 ters büyüyen lale bulunur. Bu doğa harikası bitkis koruma altına alınmıştır. Kasım ayında dikilip Nisan ayında toplanır. Bu bitki her yerde yetişmez sadece Sincik iklimine uygundur. Benzerlik olarak Hakkari de bulunan Ters Laleye çok benzemektedir.  Aynı zamanda güzel bir kokusu vardır.

Sincik Ters Lalesi

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse gelip tarihi yapıları ziyaret ediniz. Burada üretilen Sincik Balını almayı unutmayınız.

Sincik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz