Siverek-Urfa

Siverek ilçesi Şanlıurfa ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 31 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Ayrıca Adıyaman üzerinden gelinmek isteniyorsa Atatürk gölü barajı üzerinden Feribotla buraya ulaşım sağlamak mümkündür.

Şanlıurfa İlçeleri

Siverek ilçesi ülkemizde yüzölçümü bakımında Türkiye’nin en büyük ilçesidir.  Siverek ilçesi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden geri birçok tarihi yapı kalmıştır. bunun dışında Siverek denince akla Üzüm türleri, Pekmezi, narları, pestili, Sütü, Ayranı vb. birçok şey gelmektedir.

Siverek

Siverek de Gezilecek yerler

Siverek Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale Asurlular zamanında yapılmıştır. toprak yığını bir tepede inşa edilen bu kale uzun yıllar tarihe şahitlik etmiştir. Sonraki yıllarda restore edilen kale orjinaliğinden uzaklaşmıştır. Kale tarih dokusu ile sizi beklemektedir.

Siverek Kalesi

Siverek Ulu Cami: İlçe merkezinde bulunan bu cami kim tarafında yapıldığı ile ilgili çeşitli söylentiler bulunuyor. Cami mimari olarak Selçukluların mimarisine benzemektedir. Caminin kitabesinde iki tarih kayıtlıdır. Bu tarihlerle ilgili çeşitli söylentiler bulunuyor. Caminin minaresi ise Hamdullah Bey tarafında inşa edilmiştir.

Ulu Cami

Hüseyin Çeribaşı Camisi:  İlçemizde bulunan bu cami halk arasında Sulu cami denilmektedir. En büyük ve büyüleyici özeliği ise cami altında bulunan kanalda su geçmesidir. Siverek Çeribaşı Hüseyin tarafında inşa edilmiştir. Fakat günümüzdeki görüntüsüne Siverekli Osman Paşanın annesi tarafında bu görüntüye kavuşmuştur.

Hüseyin Çeribaşı Camisi

Gülalibey Camisi: ilçemizde bulunan bu cami Osmanlı valilerinden Gülabi Bey tarafında 1071 yıllında inşa etmiştir. Minaresi ise 1955 yıllında Siverek Derneği tarafında inşa edilmiştir. daha sonra aynı dernek tarafında restorasyon çalışmaları da yapılmıştır.

Gülalibey Camisi

Yer altı Hamamı: İlçemizde bulunan Siverek Kalesinin güneyinde bulunur. Bu hamam 1750 yıllında tesadüfen keşfedilmiştir. Orada yapılan çalışmalar sonucunda hamamın Hititlere ait olabileceğini söylendi. İlçemizde bulunan bu hamam tekrar kazandırıldıysa da tarih dokusunu büyük bir kısmını kaybetmiştir.

Yer altı Hamamı

Abdalağa Hamamı: Bu hamam ilçede bulunan kalenin doğusunda bulunur. Hamamın mimarisi incelendiğinde Hamamın Osmanlı zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Hamam uzun yıllar yöre halkına hizmet etmiştir. Daha sonra kendi kaderine bırakılan hamam harabe şekline dönmüştür.

Abdalağa Hamamı

Serap Çeşmesi: Bu çeşme Yer altı Hamamında 150-200 metre uzaklığında bulunur. yer altında gelen bu çeşmenin kaynağı ve kim tarafında yapıldığı bilinmiyor. Bu suyun kale tarafında kanallar yolu ile aktığı söylenmektedir.

Serap Çeşmesi

Hacı Pınar Çeşmesi: Bu çeşme ilçemizin merkezinde bulunur. ilk inşasını Selçuklular zamanında atmıştır. İlçemizde bulunan bu çeşme zamanla tahrip görmüştür. fakat 1933 yıllında Ermeni ustası Yale tarafında onarılıp tekrar hizmette koymuştur. Çeşme günümüze kadar hizmet etmeye devam etmektedir. Bu çeşme ilçemizin sembolü haline gelmiştir.

Hacı pınar Çeşmesi

Eski Hükümet Konağı: İlçemizde bulunan bu konak 1903 yıllında Abdülhamit’in emri ile inşa edilmiştir. Kare planlı ve 2 katlı olan bu bina kesme taşlardan inşa edilmiştir. 1908 yıllında hizmette girmiştir. Siverek ilçe olduktan sonra burası Hükümet Konağı olarak kullanılmıştır. 1980 yıllında çıkan bir yangın sonucunda bina büyük ölçüde zarar görmüştür. Günümüzde Anıtlar Kurulu tarafında koruma altına alınmış olsa da herhangi bir çalışmaları yoktur.

Eski Hükümet Konağı

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here