Slovenya'da Gezilecek 10 Yer

Slovenya, Avrupa’nın merkezinde güzel bir konuma sahip doSlovenya Nerededir? ğal bir ülkedir. Alpler, Adriyatik Denizi, Balkanlar, İtalya, Hırvatistan ve Macaristan ile çevrilidir.

Slovenya’da Gezilecek Yerler

Slovenya’ya bir gezi planlamak için kesinlikle acele etmelisiniz çünkü harika bölgeleri bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Ljubljana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Slovenya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Slovenya’nın Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Slovenya Nerede?
  5. Slovenya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Canlı şehirler, büyüleyici köyler, karlı dağlar ve doğal plajları içeren çeşitli yerleri görmek için acele etmelisiniz. Zamanlamanızın izin verdiği ölçüde Slovenya’da en çok ziyaret edilecek yerleri görmeyi amaçlayın.

10Maribor

Ljubljana’dan sonra, Maribor Slovenya’nın en büyük şehridir. Avusturya sınırına yakın bir konumdadır ve Drava Nehri kıyılarında yer almaktadır. Maribor, şehri çevreleyen şarap üretim endüstrisini barındırmasının yanı sıra, aynı zamanda 450 yıldan uzun bir zamana dayanan Stara trta’yı ya da dünyanın en eski asma köprüsünü görebilirsiniz. Maribor’daki Slomškov Square, Main Square ve Castle Meydanı’nı içeren, hepsi çok sayıda çekicilik ve tarihi mimari sunan büyük meydanları kaçırmayın.

9Koper

Slovenya’nın en eski sahil kasabalarından biri olan ve büyük bir liman olan Koper, ülkenin en önemli yerlerinden birisidir. Bir zamanlar Venetian İmparatorluğunun bir parçası olan liman, sonrasında Yugoslavya hükümdarlığına geçmiştir. Bugün, Koper daha az tanınmış bir destinasyondur ancak yine de keyifli yerler sunmaktadır. Şehrin kalbi olan Tito Meydanı’na yürüyebilir, yenilenmiş Praetorian Sarayı’nı keşfedebilir veya muhteşem manzaralar görmek için Campanile’nin çan kulesine tırmanabilirsiniz. Yüzme için veya piknik yapmak için ideal olan Koper Marina’nın halka açık bir plajıda bulunmaktadır.

8Kranjska Gora

Kış sporları meraklıları için popüler olan Slovenya’nın kuzeybatısında bulunan Kranjska Gora, sık kar yağışı nedeniyle kayak ve snowboard yapan ziyaretçilerin her zaman akınına uğramaktadır. Aynı zamanda zorlu yürüyüşler ve bölgede dağ bisikletleri kiralama fırsatlarıda bulunmaktadır.

7Celje

Slovenya’nın en eski şehirlerinden biri, Savinja Nehri kıyılarında yer alan küçük bir şehir olan Celje, 14. yüzyılda inşa edilmiş ve birde muhteşem bir kalesi olan şehirdir. Celje’de bir gün geçirmenin en iyi yolu, binaların orta çağlara dek uzanan tarihi şehir Old Celje’ye yürümektir; Arnavut kaldırımı yollarında gezintiye çıkabilir, geleneksel restoranlarında yemek yiyebilir ve şehrin genelindeki geleneksel mimariye hayran kalabilirsiniz.

6Ptuj

Drava Nehri kıyısında yer alan ve tarihi mimarlık koleksiyonuna sahip olan Doğu Slovenya’daki Ptuj kenti bulunmaktadır. Ptuj, Slovenya’nın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilmekte ve Taş Devri’nden beri yerel kültürü yaşatıldığı belirtilmektedir. Roma zamanlarına kadar uzanan Orpheus Anıtı, Ptuj Grad’daki sanat eserleri ve kale, 1907’de inşa edilen Belediye Sarayı ve 13. yüzyıl Dominik Manastırı’nı görmelisiniz.

5Piran

Güneybatı Slovenya’nın ucunda ve Adriyatik Denizi kıyılarında yer alan Piran, size İtalya’yı anımsatabilir. Piran küçük bir bölge olavbilir ancak şirin, tarihi ve manzaralıdır. Tarih meraklıları, Tartinijev trg adlı ana meydanı, şehrin en eski binası olan Venetian House ve St. George Kilisesi gibi yerleri görmeliler.

4Postojna

Postojna, Slovenya’da bulunan ve nispeten küçük bir kasabadır. Postojna içinde yaklaşık 50 metre yüksekliğinde tavanı bulunan 20 km’lik (13 mil) odacık, koridor ve galerilere sahip geniş mağara sistemiyle tanınmaktadır. Sizi mağara sisteminin bir bölümüne götüren bir tren turu bile bulunmaktadır. Sırf bu mağaraları görmek için her yıl Dünyanın çok farklı ülkelerinden çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Mağaralar için mühendislik harikası tanımı bile yapılmaktadır.

3Triglav National Park

Açık havanın tadını almak ve Slovenya’daki inanılmaz doğal sahnelerden bazılarını keşfetmek istiyorsanız, Triglav Ulusal Parkı ziyaret etmek için ideal bir noktadasınız. Muhteşem manzaralar için, Triglav Dağı’na çıkmaya çalışabilir veya Vogel Cable Car Ride’de gezebilirsiniz.

2Bled Gölü

Triglav Milli parkına geçiş kapısı olarak hizmet veren Bled Gölü, Julian Alpleri’nin çevrelediği doğal bir göldür. Zümrüt yeşil göl geniş değildir ve çevresini bir öğleden sonra yürüyerek bitirebilirsiniz. Göl etrafında, 17. yüzyıldan kalma bir kilise bulunmaktadır. Ayrıca, göl kıyısında atlara binmek, suyu keşfetmek için bir kayık botu kiralayabilir ya da Bled kalesine ulaşmak için 15 dakika tırmanıp muhteşem göl manzarasını seyredebilirsiniz.

1Ljubljana

Slovenya’da en iyi gezilecek yerlerden biri hiç şüphesiz başkent ve en büyük şehir olan Ljubljana. Ljubljana çoğu Avrupa başkentinden çok daha küçük olmasına rağmen, ziyarete değer kılan benzersiz bir cazibesi vardır. Şehrin en önemli cazibe merkezi üç pitoresk köprünün nehre birbirinin hemen yanında yer aldığı Üçlü Köprü olarak da bilinen Tromostovje. Ayrıca, Eski Kent kaleleri ve ortaçağ meydanları keşfedebilir, orjinal Roma şehir surlarını görebilir ya da popüler Tivoli Park’ta dinlenebilirsiniz. Ljubljana, başkent olarak, muhteşem sanat ve mimarlık müzeleri, etkileyici bir hayvanat bahçesi, Slovence Filarmoni ve Sloven Ulusal Tiyatrosu’nun da ev sahibidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here