Sofya

Sofya Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Sofya, Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Başta Türkiye’den olmak üzere Dünya’nın çeşitli yerlerinden buraya birçok insan akın eder. Şimdi Sofya şehrini daha iyi tanımak için hakkındaki bazı bilgileri kısaca başlıklar halinde vermeye çalışacağız. Şöyle ki;

Tarih: Sofya Tarihi Milattan önce 8. yüzyıla dayanır. Bulgaristan’ın en eski yerleşim yeri olarak bilinir. Başta Roma ve Osmanlı olmak üzere birçok medeniyet varlığını burada sürdürmüştür. Tarihte sırayala Sardi, Serdika, Sredets ve Sofya isimlerini almıştır. Her iki Dünya Savaşında yenilmiş devlet safında yer almıştır. Fakat yakın tarihte kendini toplayarak Avrupa’nın paralayan şehirlerinden biri olmayı başarmıştır.

Coğrafi Bilgiler: Sofya, Güneydoğu Avrupa’da bulunur. Bulgaristan’nın batısında bulunan Sofya Havzasında yer alır.

Nüfus:  Sofya 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 1.230.102’dır. Bu haliyle ülkenin en büyük şehridir.

İklimi: Sofya’da Ilıman Karasal iklim hakimdir. Yeşil alanlar açısında oldukça zengin olan bu şehir yazları daha serin geçmektedir. Kışları güneşli geçmesine rağmen kar yağışı görülür.

Ne zaman Gidilir: Buraya gezmek için en uygun sezon yaz mevsimidir. Fakat İlkbahar aylarında da gelinebilir.

Para Birimi: Sofya’nın para birimi Bulgar Levası’dır. 1 Bulgar Levası yaklaşık 2,12 Türk Lirasıdır.

Resmi Dili: Sofya’nın resmi dili Bulgarca’dır. Bunun dışında Ülkenin neredeyse yarısı İngilizce biliyor. Yine Türkçe ve Romanca da konuşulan diller arasındadır.

Saat Farkı: Türkiye ile Bulgaristan aynı saat birimi kullanmaktadır. Bu nedenle aralarında zaman farkı bulunmamaktadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Bulgaristan 2007 yıllında Avrupa Birliğine üye olmuştur. Siz de çok biliyorsunuz ki Avrupa Birliğine Üye olan ülkeler bizlerden Schengen vizesi istiyorlar. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

Gezi Süresi: Bulgaristan’nın başkenti Sofya, Tarihi yapıları, doğal güzellikleri,  Hareketli ve renkli gece hayatı ile her yıl çok sayıda turist çekmeyi başarmaktadır. Sizin de yolunuz düşerse en az 2 günlük bir planla burayı gezebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Vitosha Caddesi

Şehrin nabzı atıldığı yer olarak bilinir. Bizdeki İstiklal Caddesi olarak düşünülebilir. Cadde üzerinde birçok alışveriş yeri, cafe ve otel bulunur. Cadde 7/24 hareketli ve renkli olmaktadır. Şehre geldiğinizde ilk rotanız burası olmalıdır.

Nasıl Gidilir:  Havalimaınından buraya 84 numaralı otobüsle gelinir. Bunun dışında otobüs terminali veya tren istasyonundan buraya metro ile ulaşabilirsiniz.

Sveta Petka Kilisesi

Şehir merkezinde bulunan bu Ortodoks kilisesi 10. yüzyılda Aziz Petka anısına yapılmıştır. Kilise içerisinde Bulgaristan’ın ulusal kahramanı Vasil Levski’nin mezarı bulunuyor. Burası Osmanlılar zamanında restore görmüş harika bir kilisedir.

Nasıl Gidilir:  Buraya metro ile ulaşabilirsiniz.  serdica metro istasyonun hemen karşısında bulunur. Şehir merkezinde olduğu için yaya olarak da ulaşılabilir.

Adres: Podlez CUM, Bulgaristan

Telefon: +359 2 980 7899

Ücret: 2 Leva

Banyabaşı Camii (Banya Bashi Mosque)

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da faliyet gören tek camidir. Bu cami 1576 yıllında Mimar Sinan tarafında inşa edilmiştir. Uzun yıllar kapalı kalan cami Komünizm çöktükten sonra tekrar restore edilip ibadette açılmıştır. Buraya gelen biri mutlaka bu Osmanlı mimarisi ile süslenmiş camiyi ziyaret etmelidir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde bulunan cami yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Merkez, 1000 Sofya Merkezi, Sofya, Bulgaristan

Telefon: +359 2 981 6001

Ulusal Sanat Galerisi (National Art Gallery) 

1934 yıllında kurulan bu müzede Orta Çağdan günümüze kadar yaklaşık 50 bin eser sergilenmektedir. Bu eserlerin büyük kısmı 19. ve 20. yüzyılla ait eserlerdir. En az 2-3 saatinizi alacak bu müze de Bulgar halkının kültürel ve sanatsal gelişimi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: i, ploshtad “Knyaz Aleksandar I” 1, 1000 Sofia, Bulgaristan

Telefon: +359 2 980 0093

Ziyaret Saati: Çarşamba-Pazar 10:00-17:30, Salı ve Perşembe 10:00-18:30 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Ücret: Yetişkin 6 Leva, Öğrenci: 3 Leva’dır.

Aleksandr Nevski Katedrali (Alexander Nevsky Cathedral)

Mimari özellikleri, büyüklüğü ve yapılış amacına bakılınca gezilecek yerler bakımında ilk sırada olması gereken bir yapıdır. Bu yapı 1912-1942 yılları arasında inşa edilmiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında ölen 200.000 Sırp kökenli asker anısına yapılmıştır. Yapı Neo-Bizans mimarisi ve altın kaplama kubbesi ile dikkat çekmektedir. Dünyanın en büyük katedrali olarak biliniyor. Sırf bu katedrali görmek için dünyanın her tarafında insan gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu katedrali görmeden dönmeyin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: pl. “Sveti Aleksandar Nevski”, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
Telefon: +359 2 988 1704
Antika Pazarı

Alexander Nevsky Katedrali’nin hemen karşısında bulunan parkta her gün kurulan bu pazarda antika eşyalardan tutun hediyelik birçok eşya satılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu pazara gidip alışveriş yapabilirsiniz. Sevdiklerinize burada hediye alabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: Pl Aleksana Nevski, Sofia, Bulgaristan

Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu (Ivan Vazov National Theatre) 

Şehrin en eski parkı olan  City Garden’da bulunan bu yapı, 1904 yıllında Viyanalı mimarlar tarafında inşa edilmiş ve 1907 yıllında ise bir grup tiyatrocu tarafından açılmıştır. Şehrin en büyük ve en eski Tiyatro binası olma özelliğini taşıyan bu bina günümüzde de birçok tiyatrocu burada gösteri yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu gösterilerden birine mutlaka katılın.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: ul. “Dyakon Ignatiy” 5, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
Telefon: +359 2 811 9227
Aziz George Rotunda Kilisesi (Church of St. George)

Erken Hristiyanlık dönemine ait bu yapı Bulgaristan’nın en eski yapısı olarak bilinir. 3. yüzyılın sonlarında veya 4. yüzyıllın başlarında yapıldığı düşünülen bu yapı Romalılarda kalma bir kilise olduğu düşünülmektedir. Osmanlı zamanında cami olarak kullanılan yapı günümüzde koruma altına alınmıştır. Burayı mutlaka görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: Bul. Kniaz Aleksandar Dondukov 2, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
Telefon: +359 2 980 9216

2.Gün

Ulusal Kültür Sarayı (National Palace of Culture)

Vitoşa Bulvarı’nda bulunan bu yapı Güneydoğu Avrupa’nın en büyük kongre ve konferans merkezi olarak bilinir. Her yıl burada Sofya Film Festivali düzenlenmektedir. 1981 yıllında açılan bu saray daha çok konser vermek amacı ile inşa edilmiştir.13 holü ve 15 bin metrekarelik sergi alanıyla ticaret fuarı başta olmak üzere birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sarayın yer altındaki 3 katında ise alışveriş merkezi ve cafeler bulunur. Bu yapı 2005 yıllında  Avrupa’nın en iyi kültür kompleksi seçilmiştir. Şehrin harika yapılarından biri olan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir:Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: National Culture Palace, Boulevard “Bulgaria”, 1463 Ndk, Sofia, Bulgaristan

Telefon: +359 88 621 7240

Borisova Gradina Parkı

Şehir merkezinde bulunan bu park şehrin akciğerleri diyebiliriz. Burada harika zaman geçirebilirsiniz. Yeşillikler içinde yürüyüş yapabilir ve oturup dinlenebilirsiniz. Parkın içresinde 1200 hayvan bulunur. Burası bir parktan çok hayvanat bahçesini andırmaktadır. Burayı mutlaka görmelisiniz.

Nasıl Gidilir:  Sofya üniversitesi metro istasyonuna çok yakın bir konumda bulunur. Buraya metro ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Sofya, Bulgaristan

Telefon: +359 2 963 4566

Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi (Kara Cami)

Kara Camii, Şehir merkezinde 1528 yılında Kanunî Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan tarafından kara taşlarla inşa edilen bir camidir. İsmini de burada almıştır. Fakat 1903 yıllında kiliseye çevrilmiştir. İsmi Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi olarak değiştirilmiştir. Buraya gelirseniz Harika Osmanlı mimarisi ile inşa edilen bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: ul. “Graf Ignatiev” 25, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
Telefon: +359 2 987 8023
Tsar Ivan Shishman Sokağı

Kara Cami’nin önündeki sokak olmaktadır. Bu sokakta geçerken tarihi Bulgar evlerini incelemenizi tavsiye ediyorum.

Nasıl Gidilir:Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Sofya Üniversitesi

Tsar Osvoboditel Bulvarı’yla, Vasil Levski Bulvarı’nın kesiştiği noktada bulunan üniversite 1888 yıllında kurulmuştur. Şehrin ilk üniversitesidir. Günümüzde üniversiteye ait 324 bina bulunur; Bu binalardan 15 fakülte ve bu fakültelerde de toplam 14.000 öğrenci eğitim görmektedir. Şehrin en eski ve en büyük üniversitesini mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Sofya üniversitesi metro istasyon durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: bul. “Tsar Osvoboditel” 15, 1504 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
Telefon: +359 2 930 8200
Ayasofya Kilisesi (Hagia Sophia/Church of St. Sophia)

Sofya’nın isimi burada bulunan kiliseden gelmektedir. Kilise olarak inşa edilip daha sonra Osmanlı zamanında camiye çevrilmiştir. Şehrin en eski yapılarından biri olarak bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin. Ayrıca İstanbul’da bulunan Ayasofya ile karşılaştırın.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: bul. Paris 2, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
Telefon: +359 2 987 0971
Krystal Garden

Şehir merkezinde bulunan bu parka gelip dinlenebilir veya manzarayı seyredebilirsiniz. Sofya’da irili ufaklı çok sayıda park bulunur. Şüphesiz bunlardan biri de Krystal Garden parkıdır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: 1000 Sofia Center, Sofya, Bulgaristan

Telefon: +359 2 491 8344

3.Gün

Boyana Kilisesi

Sofya şehrin 8 km. güneyinde bulunan Vitoşa Dağı eteklerinde inşa edilmiş bir Ortaçağ Bulgar Ortodoks Kilisesidir. Bu kilise inşası 10. yüzyıllın ortalarında gerçekleşmiştir. Kilisenin önemli bir özelliği var. O da 1259 yıllında kilise duvarları üzerine çizilen freskleri’dir. Bu yapı 1979 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesinde yerini almıştır.

Nasıl Gidilir:  64 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: 3 Boyansko Ezero Str., 1616 Bojana, Sofya, Bulgaristan

Telefon: +359 2 959 0939

Açılış saatleri:
Nisan-Ekim:   9:30 – 17:30 arası
Kasım-Mart: 9:00 – 17:00

Sofya Hayvanat Bahçesi (Sofia Zoo) 

1888 yıllında kraliyet emriyle inşa edilmiştir. Burada 1500’den fazla hayvan türü bulunur. Buraya yolunuz düşerse özellikle de aileli çocukların çok gittiği bu yerde güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir:  120, 122, 102, 93, 88, 83, 64, 67, 66 veya 10 numaralı otobüslerle buraya ulaşılabilir.

Adres: 1, Srebarna Caddesi, Hladilnika, PC 67, Sofya, Bulgaristan

Telefon: +359 2 452 1300

Ücret: İki yaşına kadar çocuklar – Ücretsiz 3 ila 17 yaş arası – 2 leva, 18 yaşın üstünde 4 leva, Emekliler 1 leva, Engelli insanlar 1 leva, Hayvanat bahçesi bir yıl geçer (yıllık kart) – 50 leva

Aziz Nikolas Rus Kilisesi (The Church of St Nicholas the Miracle-Maker)

Bulgaristan’ın özgürleşmesi adına Rus askerleri 1882 yıllında Saray Camisini yıkıp yerine inşa etmişlerdir. 1914 yıllında inşa edilen kilise mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Yeşil ve beyaz renklerin bol kullandığı süslemeleri ve altın kaplama kubesi görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir:  Buraya metro ile ulaşabilirsiniz. Metro Serdica istasyonu veya SU Kl.Ohridski istasyonu üzerinde buraya ulaşabilirsiniz. 

Adres: 3 Tzar Osvoboditel Str. Sofya

Telefon: +359 2 986 2715

Ulusal Doğal Tarih Müzesi (National Museum of Natural History) 

Bulgaristan’ın en eski ve en zengin içerikli müzesi olarak bilinir. Bu müze 1889 yıllında Prens Ferdinand’ın emri ile kurulmuştur. Müzede Bulgaristan ve Dünya’nın birçok yerinde getirilen hayvanların; canlı veya ölü olarak sergilendiği bir müzedir. Çok tuhaf bir o kadar da değişik bir müze olup kesinlikle görmenizi tavsiye ederim.

Nasıl Gidilir: 63 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: bul. “Tsar Osvoboditel” 1, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan Çalışma saatleri: Bugün açık · 10:00–18:00

Telefon: +359 2 987 4195

Çalışma saatleri: 
Kasım – Mart 9:00 – 17:30.
Nisan – Ekim 9.30 – 18.00.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi durağı bulunur. Burada taksi ile şehrin her noktasına rahatlıkla ulaşım yapabilirsiniz. Taksi ücretleri de gayet uygundur. Fakat taksimetre açtığına emin olun ya da binmeden pazarlık yapın. Çünkü turist olduğunuz anlaşılırsa kazıklanabilirsiniz. Gece 12’den sonra farklı bir tarife ile sabaha kadar çalışan taksiler bulunur.
Metro Sofya şehrinde metro hattı bulunur. Burada bulunan metro hattı ile şehrin birçok noktasına ulaşım yapabilirsiniz. Toplu taşıma araçları 05:00-00:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bilet fiyatları 1 Leva’dır.
Tramway Sofya’da Tramvay Hattı da bulunur. Şehir küçük olduğundan dolayı tramvay ile de bütün noktalara ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları 05:00-00:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bilet fiyatları 1 Leva’dır.
Bisiklet Sofya şehir merkezinde bisiklet kiralama yerleri bulunur. Buraya gittiğinizde bisiklet kiralayıp şehri turlayabilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Sofya şehrinde birçok troylebüs ve otobüs hattı bulunur. Bu hatlarla şehrin bütün noktalarına rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları 05:00-00:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bilet fiyatları 1 Leva’dır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Sofya Havalimanı bulunur. Ülkemizden buraya her gün birden fazla sefer düzenlenmektedir. Sofya’dan buraya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı’na ulaştıktan sonra 84 numaralı otobüs hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
Otobüs Sofya otobüs terminali Tren İstasyonun hemen yanında bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Başta ülkemizden olmak üzere birçok balkan ülkesinden buraya otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüsle ulaştıktan sonra Metro hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ülkemizden buraya Alpar, Huntur, Nişikli, Avar, Has, Metro gibi otobüs firmaları ile ulaşım sağlanabilir.
Tren Sofya Tren İstasyonu şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Başta ülkemizden olmak üzere birçok şehir ve ülkede trenle buraya ulaşabilirsiniz. Tren istasyonundan şehir merkezine ulaşmak için metro hattını kullanabilirsiniz.
Gemi Sofya şehrinde bulunan nehir ve göllerden tekne turu yapılmaktadır.
Araba Özel aracınız ile ilgili gerekli evraklar tamamlandıktan sonra buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hatta şahsi aracınızla Balkan turu yapabilirsiniz. Yollar gayet konforlu olup rahat bir ulaşım sağlarsınız. Sofya-İstanbul arası yaklaşık 550 km uzaklıktadır.

Alışveriş

Sofya’da alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Özellikle Sofya şehrinde alışveriş denilince akla ilk olarak Vitosha Caddesi gelir. Bu cadde üzerinde çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi, Hediyelik eşya satan dükkan ve yerel pazarlar bulunur. Burada gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Cadde neredeyse günün 24 saati hareketli olup bizdeki İstiklal Caddesini andırmaktadır. Buraya kadar gelmişken ne satın alırım diyorsanız işte sizin hazırladığımız liste:

Kaşkaval Peyniri : Sofya şehrine özgü bu peyniri mutlaka almalısınız. Tadı çok lezzetli olup mutlaka almalısınız.

Alkol : Sofya şehri diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi alkol oldukça ucuzdur. Bulgar rakısı dediğimiz Mastika bedava fiyatına verilmektedir. Abartmıyorum millet burada su niyetine rakı içiyor.

Hediyelik eşyalar: Şehirde hediyelik eşya olarak satın alınabilecek birçok ürün bulunuyor. Bunlar:  biblolar, kupalar, süs eşyaları ve antika eşyalardır.

Yeme İçme

Bulgaristan mutfağı Türk mutfağına oldukça yakındır. Yemeklerin çoğu aynı fakat farklı isimle anılmaktadır. Buda Bulgar-Türk kültürün ortak özelliğinden kaynaklanmaktadır. Şehirde Bulgar mutfağı dışında diğer birçok ülkenin mutfağı da bulunur. Burada bulunan restoranlarda her kültüre özgü yemek bulabilirsiniz. Şimdi Sofya şehrine yemekleri sırlamak istiyorum. Şöyle ki:

 • Tarator çorbası
 • Plevne tavuğu
 •  Bulgar kebabı
 • Tikvenik
 • Pritnisa
 • Mişmaş
 • Funuyki
 • Pirinç salatası
 • Fırında biber dolması
 • Bulgar Birası

Nerede Kalınır

Sofya’da konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Şehirde çok sayıda otel, hostel, butik otel ve kiralık daireler bulunur. Bu seçeneklerden birini seçip konaklayabilirsiniz. Avrupa başkentleri içinde en ucuz şehir Sofya olduğunu söylersek hiçte yanılmış olmayız. Burada yaklaşık 10-50 dolar arasında harika konaklama yerini seçebilirsiniz.

Sofya Otelleri

Sofya’da çok sayıda otel bulunur. Bu otellerde gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. Merkez metro istasyonu Serdika etrafında bütçenize uygun çok sayıda otel bulabilirsiniz. Burada iki kişilik bir odada 20 dolara kalabilirsiniz. Yine otel dışında Vitosha Caddesi ve çevresinde çok uygun fiyatta hostel veya kiralık daire bulabilirsiniz.

Gece Hayatı

Sofya’da ucuz, renkli ve hareketli bir gece hayatı bulunmaktadır. Buraya baştan ülkemizden olmak üzere birçok yerden sırf gece hayatı için gelen insanlar var. Sofya gece hayatı denilince akla ilk olarak Vitosha Bulvarında bulunan mekanlar gelir. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Buraya gelenler genelde memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Sofya Gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Sofia Gece Hayatı

Turlar

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gezilip görülecek birçok yapı bulunur. Bu yapıları turla birlikte gezmek elbette hem eğlenceli hem daha uygun fiyatta olacaktır. Fakat şehir küçük olduğundan dolayı gezilip görülecek yerleri bireysel olarak gezmenizi tavsiye ederim. Yine turlara katılıp gezmek isterseniz şehirde bulunan tur firmaları ile anlaşıp onlara katılabilirsiniz. Yaklaşık kişi başı 15-20 Leva arasında bir fiyat ödemesi olur. Bunun dışında Balkan Turu yapabilirsiniz. Ülkemizden bir turla anlaşıp içinde Sofya’nın da olduğu harika bir tura katılıp Balkanların güzelliklerini böylece keşfedebilirsiniz.

Konsolosluklar

Sofya Büyükelçiliği

Posta Adresi 
Boulevard Vasil Levski No: 80 1000 Sofia Bulgaria
T:+359 2 935 55 00
F:+359 2 981 93 58
E: embassy.sofia@mfa.gov.tr

: Sofya Büyükelçiliği
: Sofya Büyükelçiliği

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma 09.00 – 12.30 / 14.00 – 18.00

Tatil Günleri 2017

30.8.2016 30.8.2016 Zafer Bayramı

3.3.2017 3.3.2017 Bulgaristan Milli Günü

14.4.2017 17.4.2017 Paskalya

1.5.2017 1.5.2017 İşçi Bayramı

8.5.2017 8.5.2017 Bulgar Ordusu Günü

24.5.2017 24.5.2017 Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı

25.6.2017 25.6.2017 Ramazan Bayramı’nın ilk günü

1.9.2017 1.9.2017 Kurban Bayramının ilk günü

6.9.2017 6.9.2017 Birleşme Günü

22.9.2017 22.9.2017 Bağımsızlık günü

29.10.2017 29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı

24.12.2017 26.12.2017 Noel

31.12.2017 31.12.2017 Yeni Yıl arifesi ve Yılbaşı

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Kış mevsiminde buraya gidecekseniz valizinize kazak doldurun.
 3. Toplu taşıma araçlarında mutlaka bilet alın ve yanınızda bulundurun.
 4. Her şehirde olduğu gibi taksiye binince taksimetrenin açık olduğunu dikkat edin. Kazıklanmayın.
 5. Bazı gece mekanları kıyafet kontrolü yapılmaktadır. Araştırma yapmadan gitmeyin ve yanınızda mutlaka şık elbise götürün.
 6. Pazar günlerin şehrin birçok yeri kapalı oluyor. Bilginize…
 7. Şehrin gezilecek yerlerin çoğunu yaya olarak gezebilirsiniz.
 8. Buraya gitmek için schengen vizesi veya Bulgaristan vizesi almanız gerekecek. Bence schengen vizesi alın.
 9. Şehir ucuz bir şehir olduğundan dolayı rahat bir tatil yapabilirsiniz.
 10. Güzel bir planla şehri çok güzel gezebilirsiniz.
Göz at ;
 1. Bulgaristan Gezilecek Yerler
 2. Sofya Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Bulgaristan’da Gezilecek 10 Yer
 4. Bulgaristan Nerede?
 5. Bulgaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 6. Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 7. Sofya Gece Hayatı
 8. Sofya Gezilecek Yerler
 9. Aleksandr Nevski Katedrali
 10. Aziz Nikolas Rus Kilisesi
 11. Boyana Kilisesi
 12. Rila Manastırı
 13. Belogradchik Kalesi
 14. Nessebar St Stephens Kilisesi
 15. Belogradchik Kalesi
 16. Monument “1300 Years of Bulgaria”
 17. Filibe Antik Roma Tiyatrosu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here