Solomon Adaları Gezi Rehberi
Solomon Adaları Gezi Rehberi

Solomon Adaları, yaklaşık 600 bin nüfusuyla Büyük Okyanus’un güneyinde, Papua Yeni Gine’nin doğusundaki adalar devletidir.

Göz at ;

  1. Honiara Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Solomon Adaları’da Gezilecek 10 Yer
  3. Solomon Adaları’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Solomon Adaları Nerede?
  5. Solomon Adaları Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burası  990’dan fazla adadan oluşmaktadır. Bu adaların toplam yüz ölçümü 28.450 km² dir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Gizo

Ülkenin kuzey batısında yer alan Gizo, 150 hektarlık alanıyla küçük fakat popüler bir şehirdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Harika doğal güzellikleri, beyaz kumsalı, muazzam plajları ve bakir doğasıyla gezilip görülmesi gerekir. Huzurlu bir tatil için bu küçük ada tercih edilebilir. Buraya yolunuz düşerse Aziz Petrus Havari Katolik Katedralini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Tulagi

Ülkenin kuzeyinde yer alan Tulagi, 1942 yıllına kadar Solomon adalarına başkentlik yamış bir şehirdir. Aynı zamanda küçük bir adadır. Burada çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Fakat 2. Dünya savaşı sırasında bu şehir oldukça zarar görmüştür. Savaştan sonra kendini çabuk toparlamıştır. Burası günümüzde önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Özellikle tüplü dalışlar için oldukça popüler bir yerdir.

Buala

Ülkenin başkenti Honiara’nın yaklaşık 150 km kuzeyinde yer alan Buala, gezilip görülmesi gereken önemli bir kasabadır. Bu kasaba,  Jejevo istasyonu ve Buala köyünden oluşmaktadır. Oldukça popüler olan bu köylerde oldukça harika manzaralar bulunur. Burada market yoktur. Pazar günü dışında kasabada küçük pazarlar kurulur. Burada taze sebze meyve ve balık satılmaktadır. Buraya gelmişken kısa bir tekne yolculuktan sonra Harika Fera Adasına da uğrayın derim.

Honiara

Guadalcanal adasının üzerinde yer alan Honiara, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. 1952 yıllında Solomon Adaların başkenti olmuştur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Botanik Bahçeleri, 2. Dünya Savaşının izlerini taşıyan yerler, Guadalcanal Bölgesi, Milli Sanat Galerisi, Kumsallar, plajlar, Müzeler ve Çin Mahallesi  gibi turistik yapıları gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Taro Adası

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Taro Adası,  44 hektarlık alan kaplayan harika bir adadır. Burada yaklaşık 1000 kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya gelip harika plajlarında yüzüp beyaz kumsallarından uzanıp güneşlenebilirsiniz. Bakir doğasında yürüyüş yapıp bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. 

WWII relics

Ülkenin başkenti Honiara’ya yakın bir konumda yer alan WWII relics ya da Türkçe ismiyle 2. Dünya Savaşı kalıntıları, gezip görmeniz gereken bir yerdir. Burada savaş dönemine ait çok sayıda savaş araç gereci bulunmaktadır. Yine savaşı anlatan müzeler bulunmaktadır. Burada birçok eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu kalıntıları mutlaka ziyaret edin derim.

Riba Mağarası

Ülkenin en büyük adası olan Malaita adasındaki Auki kentinin doğusunda yer alan Riba Mağarası, gezilip görülmesi gereken harika bir yerdir. Mağarada birkaç büyük yeraltı odası ve yeraltı nehri bulunuyor. Buraya gittiğinizde hazırlıklı gidin çünkü mağara toprağı oldukça kaygan bir yapısı var. Buraya rehber eşliğinde gitmenizi tavsiye ediyorum. Mağara içinde oluşan sarkıt ve dikitler oldukça dikkat çekicidir. Oldukça korkutucu bir o kadar büyüleyici olan bu mağarayı mutlaka ziyaret edin derim.

Marovo Lagünü

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Marovo Lagünü, oldukça popüler bir turistik alandır. Buraya gelen ziyaretçilere harika görsel şölen sunmaktadır. Burada bulunan muazzam manzaralar karşısında hayran kalacaksınız. Burada yaşayan halk balıkçılıkla uğraşmaktadır. Buraya geldiğinizde harika lezzette bulunan balıkları tadabilirsiniz. Yine harika plajlarında yüzüp beyaz kumsallarında güneşlenebilirsiniz. Dalış içinse oldukça iyi bir yerdir. Kısaca huzur ve tatil için aradığınız her şey burada mevcuttur.

Geleneksel Köyler

Solomon Adalarında birçok köy bulunmaktadır. Bu köylerden bazıları medeni hayattan uzak kabile halinde yaşamaktalar. Bunların gelenek görenekleri hatta dünya yaşantıları bile farklıdır. Çok ilginç gelenekleri bulunmaktadır. Bozulmamış doğada yaşayan bu yerel kabileleri ziyaret edip ilginç yaşamlarını keşfedebilirsiniz.

10  Mataniko ve Tenaru Şelaleleri

Solomon Adaları’ndaki Guadalual yağmur ormanlarında yer alan Mataniko ve Tenaru Şelaleleri, gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzelliktir. Yaklaşık 60 metre yükseklikte akan bu şelaleler oluşturduğu manzara görülmeye değerdir. Buraya en az yarım gününüzü ayırıp bu harika şelaleleri görün derim. Burada yer alan yollarda doğa eşliğinde yürüyüş yapıp harika manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.


Bunlar dışında Solomon Adaları ile ilgili genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Solomon Adalari

Nüfus: 594.934

Başkent: Honiara

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Solomon Adaları doları

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 7 Temmuz 1978

Önemli Şehirleri: Arona, Honiara, Gizo

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 9 saat daha ileridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi  Mayıs-Kasım arasıdır.

Vize Durumu: Solomon Adaları vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Solomon Adaları Nerede, Nasıl Gidilir?
Solomon Adaları Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here