Somali Gezi Rehberi
Somali Gezi Rehberi

11.079.013 toplam nüfusuyla Doğu Afrika’da yer alan Somali, Afrika Boynuzu denilen coğrafi bölgede bulunmaktadır. 

Bunları da okumalısın ;

  1. Mogadişu Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Somali’de Gezilecek 10 Yer
  3. Somali’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Somali Nerede?
  5. Somali Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Kuzeybatıda Cibuti, güneybatıda Kenya, kuzeyde Aden Körfezi ve Yemen, doğuda Hint Okyanusu, batıda Etiyopya ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerleri siz değerli okurlarımız için bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

1-Lag Badana Ulusal Parkı

Somali’nin Güney kıyısında yer alan Lag Badana Ulusal Parkı, 1989 yıllında kurulan bir milli parkıdır. Bünyesinde birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Bu park, 3.340 km²’lik alan kaplamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parka uğrayıp hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

2-Arba’a Rukun Camii

Somali’nin başkenti ve en büyük şehri Mogadişu’da yer alan Arba’a Rukun Camii, 667 yıllında inşa edilen en eski İslami ibadet yerlerinden biridir. Mimari yapısı yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin.

3-Laas Geel Mağarası

M.Ö. 9.000 ila 3.000 yıl önce meydana gelen Laas Geel Mağarası, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu mağarayı ilk olarak 2002 yıllında bir Fransız araştırmacı olarak keşfetmiştir. Mağaranın görüntüsü oldukça hayret vericidir. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

4-Somali Ulusal Müzesi

Somali’nin başkenti ve en büyük şehri Mogadişu’da yer alan Somali Ulusal Müzesi, 1934 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müze de birçok eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edebilirsiniz.

5-Mogadişu Katedrali

Somali’nin başkenti ve en büyük şehri Mogadişu’da yer alan Mogadişu Katedrali, 1928 yıllında İtalyanlar tarafında inşa edilen harika bir ibadet yeridir. Bu yapı, Normak Gotik tarzında tasarlanmıştır. Ülkenin içinde olduğu iç karışıklıklar nedeniyle baya zarar görmüştür. Bu yapı, 2013 yıllında yeniden inşası gerçekleştirmiştir.

6-Bakara Pazarı

Somali’nin başkenti ve en büyük şehri Mogadişu’da yer alan Bakara Pazarı, 1972 yıllında ziyarete açılan bölgenin en büyük pazarıdır. Burada taze sebze-meyve ve yerel hediyeler bulunur. Bunlar dışında gıda ürünleri hatta benzin bile bulabilirsiniz. Yine Somali pasaportu almak içinde bu pazara gelmelisiniz. Buraya yolunuz düşerse bu pazara uğrayın. Sevdiklerinize hediyelik eşya alın.

7-Hadful Camii

Somali’nin başkenti ve en büyük şehri Mogadişu’da yer alan Hadful Camii, gezilip görülmeye değer harika bir yapıdır. Beyaz duvarları ve mistik atmosferiyle görenlerin kendine hayran bırakmaktadır. Özel dini günlerinde burası oldukça kalabalık olmaktadır. Bu caminin mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.

8-Gezira Plajı

Somali’nin başkenti ve en büyük şehri Mogadişu’da yer alan Gezira Plajı, ülkenin deniz turizmi için oldukça önemli bir yerdir. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve sakin bir tatil keyfi için bu plaja gelebilirsiniz. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü burada sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

9-Boorama

Somali’nin Awdal Bölgesi’nde yer alan Boorama, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Burada yaklaşık 200 bin kişi yaşamaktadır. Bu haliyle ülkenin en büyük 2.şehridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp tarihi yapıları ve doğal güzellik alanlarını ziyaret edin.

10-Merca

Somali’nin Aşağı Şabel bölgesinde yer alan Merca, Başkent Mogadişu’nun 109 km güneydoğusunda yer almaktadır. Bu şehri ilginç ve popüler yapan ise uçsuz bucaksız plajları ve sahil şeridiyle yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. Bizim ülke için Bodrum ve çeşme ne ise Somali içinde Merca şehri odur.


Bunlar dışında Somali hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Somali Bayrağı

Nüfus: 11.079.013

Başkent: Mogadişu

Resmi Dilleri: Somalice, Arapça

Para Birimi: Somali şilini

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1 Temmuz 1960

Vize Durumu: T.C Vatandaşları buraya gitmek için vize almaları gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here