St. Stephan Bulgar Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

St. Stephan Bulgar Kilisesi tarihin ve inancın merkezi İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Medeniyetlerin ortak buluşma noktası güzel İstanbul şehrimizin nadide eserlerinden biridir. Gezilip görülmesi gerekir.

St. Stephan Bulgar Kilisesi harika mimarisi ile

Haliç kıyısında, Ayvansaray Caddesi ile Mürsel Paşa Caddesi arasında inşa edilen kilise; diğer kiliselerden bir farkı var o da milliyetçilik akımının etkisiyle, Fener Ortodoks Patrikhanesi’nden bağımsız olarak kendi kiliselerini kurmak isteyen Osmanlıdaki Bulgar azınlık tarafından inşa edilmiş olmasıdır.

St. Stephan Bulgar Kilisesi İstanbul

Önce burada bir papaz evi inşa etmişlerdir. Bir ermeni mimar ile birlikte 1850 yıllında ise bu kilise inşa edilmiştir. iyi bir şekide yapılmayan kilise zaman zaman yıkılmış yada zarar görmüştür. daha sonra ince bir işçilik ve harika bir mimari ile tekrar inşa edilmiştir. kilisede neogotik ve neobarok tarzın etkileri görülür. Eşine zor rastlanan ve tamamen metalden yapılan bir kilisedir. bu nedenle yerli yabancı birçok ziyaretçi tarafında ziyaret edilmektedir. Yolunuz düşerse siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

St. Stephan Bulgar Kilisesi uzaktan görünüşü

St. Stephan Bulgar Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından gelenler için

  • Kadıköy’den Kadıköy-Eminönü vapuruna binerek Eminönü’nde indikten sonra Eminönü otobüs duraklarından 36CE, 399B, 399C, 44B, 48E, 55T, 99, 99A numaralı otobüslerden birine binerek Fener durağında indiğinizde Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Üsküdar’dan Üsküdar-Eminönü vapuruna binerek Eminönü’nde indikten sonra Eminönü otobüs duraklarından 36CE, 399B, 399C, 44B, 48E, 55T, 99, 99A numaralı otobüslerden birine binerek Fener durağında indiğinizde Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelenler için

  • Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler taraflarından geliyorsanız herhangi bir metrobüs istasyonundan metrobüs ile Ayvansaray-Eyüp durağında ininiz. Buradan üst geçitten sol taraftan çıkarak Haliçe doğru aşağıya kadar yürüyünüz. Sağ tarafınızdaki otobüs durağından 36CE, 399B, 399C, 44B, 48E, 55T, 99, 99A numaralı otobüslerden birine binerek Fener durağında indiğinizde Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Taksim’den 55T’ye binerek Fener durağında indiğinizde Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz.
St. Stephan Bulgar Kilisesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here