Suruç Hangi Şehirde

Suruç ilçesi dendiğinde aklımıza Suriye sınırında olan ve 2014 yıllında malum olaylara şahitlik eden ilçemiz mi sorunuzu duyar gibiyim evet o ilçemiz şimdi bu ilçemiz hakkında ön yargılarınız olabilir. Bu yüzden sakin umarım bu yazımdan sonra o ön yargılarınız yok olup gidecektir.

Suruç- Urfa

Suruç ilçesi Şanlıurfa kentimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezi ile arasında yaklaşık 46 km uzaklık vardır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Şanlıurfa İlçeleri

İlçemiz Urfa ilimizin gelişmişlik bakımında gelişmemiş ilçelerinden biridir. Bunların birçok sebebi vardır. İlçemizin en önemli özeliği Suriye ile sınırdaş olmasıdır. İlçemize 10 km uzaklığında bulunan Mürşit sınır kapısı burada bulunmaktadır.

Mürşit Sınır Kapısı

İlçemiz karasal iklim altında kalmıştır. İlçemizde yaşayan halkın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Burada az da olsa Antep Fıstığı yetiştiriciliği yapılır. Yarış atları beslenir.

Suruç Hangi Şehirde

İlçemizin tarihi milattan öncesine dayanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçemiz değişik il ve ilçelere bağlı mezra, köy, bucak ve ilçesi olmuştur. İlçemiz 1923 yıllında ilçe olma statüsünü kazanıp ilçe olmuştur. ilçemize bağlı 83 köy bulunur.

Suruç

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düştüğünde Suriye sınırına gidebilirsiniz. Burada Sınırda gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca ilçemizden ayrılmadan buranın yöresel yemeklerinden tatmalısınız.

Suruç Nerede

2 YORUMLAR

  1. Dedemin babasınin 1900 lu yillarda orayi terkettiğini biliyorum.akrabalariyla sorun yaşayinca arsasini evini birakip kacmış bir dahada dönmemiş.Ben manevi degerlerine varsa maddiyatıni koruyarak sahip çikmak adina ilgilenecem.2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here