Svaziland Gezi Rehberi
Svaziland Gezi Rehberi

Svaziland ya da resmî adıyla Svaziland Krallığı, yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin batısında Mozabmik bulunur, geri kalan tüm bölgeleri ise Güney Afrika ile çevrilidir. 

Bunları da Mutlaka Oku ; 

  1. Mbabane Nerede, Hangi Bölgede ve Nerenin Başkenti
  2. Svaziland’da Gezilecek 10 Yer
  3. Svaziland’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Svaziland Nerede?
  5. Svaziland Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

19. yüzyılda İngilizlerin işgali altında olan Svaziland, 1968 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkede çok değişik bir yaşam tarzı bulunmaktadır. Özellikle Ağustos ayında yapılan dans festivallerine katılmalısınız. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Fakat ülke pek güvenli bir yer olmadığından dolayı pek turist uğramaz. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

 Mbabane

Mbabane, Svaziland’ın başkenti ve 95 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Mdimba dağları ve Polinjane nehri çevresinde kurulan bir kentidir. Güney Afrika’ya sadece 23 km uzaklıkta bulunur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Gerek tarihi yapılar gerekse doğal güzellikler bakımında zengin bir şehirdir. Yolunuz bu ülkeye düşerse ilk uğramanız gereken yeridir.

 Lobamba

Ülkenin batı yakasında, Ezulwine Vadisi’nde yer alan Lobamba, Svaziland’ın idari başkenti ve en büyük 2. şehridir. Bu şehir daha çok “Umhlanga” etkinlikleriyle popülerdir.  Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Royal Kraal, Büyük Embo Eyalet Sarayı, Parlamento Binası, Somhlolo Stadyumu, Ulusal Müze ve Kraliyet Köyü gibi turistik yapıları mutlaka gezip görün.

Manzini

Ülkenin doğusunda yer alan Manzini, yaklaşık 80 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Burada gezilip görülecek birçok birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Burada Kültürü Günleri Turları yapılmaktadır. Bu turlara katılabilirsiniz. Bunun dışında Mantenga Kültür Köyü, Manzini pazarı ve Homestead gibi turistik yerleri ziyaret edin.

Sibebe

Sibebe, başkent Mbabane’ye 10 km uzaklıkta yer alan bir granit bir dağdır. Bu öyle bildiğimiz sıradan bir kaya parçası değildir. Bu dağ, dünyanın en büyük granit plütonudur. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist ve yerel halk tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya gelen ziyaretçiler dağı tırmanıp farklı bir adrenalin yaşarlar. Bu anı yaşamak bu dağı ziyaret edin derim.

Nhlangano

Güney Afrika ile Mahamba sınırında yer alan Nhlangano, yaklaşık 9200 nüfusuyla ülkenin en büyük 4. şehridir. Şehri ilginç ve popüler kılan jakaranda ağaçlarıdır. Bunun dışında yine şehirde birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya gelip kısa bir safari turu da yapabilirsiniz. Şehrin manzarası oldukça dikkat çekicidir. Yeni yerler keşfetmek için bu şehri de ziyaret etmelisiniz.

Mbuluzi Oyun Parkı

Mlawula Nehri’nin kıyısında yer alan Mbuluzi Oyun Parkı, gezilip görülmesi gereken harika bir alandır. Özellikle safari meraklıları için oldukça iyi bir adrestir. Burada çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Özellikle vahşi hayvanları daha yakında görmek için bu parkı tercih edebilirsiniz.

Park yakınlarında konaklama yerleri bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip gün boyunca  zürafa, zebra, kudu, çakal, antilop ve nyala gibi hayvanları izlerken geceleri ise  sırtlan, genet, serval ve bal porsuğu gibi hayvanları görebilirsiniz. Buraya giriş ücretsizdir.

Mantenga Koruma Alanı

Pitoresk Ezulwini Vadisi’nde yer alan Mantenga Koruma Alanı, 725 hektarlık küçük bir koruma alanıdır. Bu koruma alanında çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip bu türleri daha yakında görebilirsiniz. Bu doğa alanını asıl popüler kılan ise ülkenin en büyük şelalesi olan Mantenga Şelalesi burada bulunmaktadır.

Yine 1850’lü yıllarda kurulan Mantenga Köyü oldukça dikkat çekicidir. Ülkenin tarihi ve kültürünü öğrenmek için mutlaka bu köye gitmelisiniz. Burada çok farklı şeylere şahit olacağınızdan emin olun. Kısaca ülkeye yolunuz düşerse mutlaka buraya gelin derim.

 Hlane Royal Ulusal Parkı

Ülkenin 67 km kuzeydoğusunda yer alan Hlane Royal Ulusal Parkı, bölgenin en büyük koruma alanı ve parkıdır. 1967 yıllında ulusal park ilan edilmiştir. 22.000 hektarlık bu rezervde çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır.

Afrika’nın birçok yerinde göremediğiniz hayvan türlerini burada daha rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle beyaz sırtlı akbabaların en fazla bulunduğu parktır. Bunun dışında yine birçok hayvan türü bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir safari turu yapabilirsiniz. Burada konaklamak için kamp alanları ve taş evler bulunmaktadır. Safari dışında yine birçok etkinlik yapma şansına sahipsiniz.

Mlawula Nature Reserve

Yaklaşık 16 500 hektarlık alan kaplayan Mlawula Doğa Koruma Alanı, sınırları boyunca uzanan etkileyici Lubombo Dağları’na sahiptir. Burada harika bir manzara, çok sayıda hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelip harika bbir safari turu yapabilirsiniz.

Ayrıca bu alanda birçok farklı aktiviteye katılabilirsiniz. Burada 54 km’lik harika bir yol bulunmaktadır. Bu yolda toplam 10 tane yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Harika manzaralı bu doğa içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz. Yine burada balık tutabilirsiniz. Ya da  rehberli yürüyüşlere katılıp daha zevkli bir zaman geçirebilirsiniz.

10  Malolotja Doğa Koruma Alanı

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Malolotja Doğa Koruma Alanı(Malolotja Nature Reserve), 18.000 hektarlık dağlık bir yaşam alanıdır. Burada çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Parkın içerisinde Ngwenya Dağı (ülkenin ikinci en yüksek) bulunur.

Burası Güney Afrika’nın en güzel yürüyüş rotaları olarak belirlenmiştir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir yürüyüş yapıp çok sayıda yeni türü görebilirsiniz. Burada konaklamak için yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda kamp kurup harika doğa eşliğinde kalabilirsiniz. Maceraperst geezginlerin sıkça uğradıkları bir alandır.


Bunlar dışında Svaziland hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Svaziland

Nüfus: 1.304.063

Başkentler: Mbabane, Lobamba

Resmi Dilleri: İngilizce, Swati dili

Para Birimleri: Lilangeni, Güney Afrika randı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 6 Eylül 1968

Saat Farkı: Svaziland ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Nisan-Ekim arasıdır.

Önemli Şehirleri: Mbabane, Lobamba, Manzini

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 30 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Svaziland Nerede, Nasıl Gidilir
Svaziland Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here