Tacikistan Gezi Rehberi
Tacikistan Gezi Rehberi

8.669.464 toplam nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Tacikistan, Orta Asya’da denize çıkışı olmayan bir ülkedir. Güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin ile komşudur.

Göz at ;

  1. Duşanbe Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Tacikistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Tacikistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Tacikistan Nerede?
  5. Tacikistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Komşularına nazaran daha fazla Türk kültüründen etkilenen Tacikistan, kendimizden çok şey bulacağımız harika bir ülkedir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 tanesini seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler….

1-Hucend

Hucend ya da Hücent ya da Hocent, Duşanbe’den sonra Tacikistan’nın ikinci en büyük şehridir. Ayrıca İpek yolu üzerinde yer alan önemli bir ticaret merkezidir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu şehri asıl ilginç ve popüler hale getiren ise Orta Asya’daki en büyük Lenin heykeli’ne ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayıp bu heykeli ziyaret edin.

2-Rudaki Park

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe’de yer alan Rudaki Park, gezilip görülmeye değer bir parktır. Şehrin en popüler parkı olup gün içerisinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Parkın içerisinde rengarenk çiçekler bulunmaktadır. Bunun dışında yine parkta bisiklet ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Buraya gelip dinlenmek ve huzur bulmak için oldukça iç acıcı bir yerdir. Sevdiklerinizle birlikte bu parka mutlaka uğrayın derim.

3-Bulunkul Gölü

Güneydoğu Tacikistan’da yer alan Bulunkul Gölü, 3900 hektarlık bir alana sahip harika bir göldür. Yoğun bitki örtüsü, sulak alanlar, kum ve çakıl ovalarla çevrili doğal bir göldür. Ülkenin en soğuk gölü olarak da bilinmektedir. Gölün oluşturmuş olduğu harika manzara görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse bu gölü mutlaka ziyaret edin derim. Bu göl en derin yeri 6 metre olarak tespit edilmiştir. Hatta yaz aylarında gidip yüzebilirsiniz.

4-Gurminj Müzesi

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe’de yer alan Gurminj Müzesi, 1990 yıllında Oyuncu ve müzisyen olan Gurminj tarafında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede 100’den fazla müzik enstrümanı bulunur. Burada zaman zaman değişik müzik etkinlikleri yapılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim.

5-Pamir Millî Parkı

Doğu Tacikistan’da yer alan Pamir Millî Parkı, 20 Temmuz 1992 tarihinde kurulan bir milli parktır. Parkta çok sayıda hayvan türü ve bitki türü bulunmaktadır. Burada özellikle kahverengi ayı, kar leoparı, Marco Polo koyunu gibi hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu parka gelip hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu park, 2001 yıllında yapılan çalışmalarla yeni bir boyut kazandırıldı. Uzun lafın kısası ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

6-İsmail Somoni Anıtı

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe şehir merkezinde yer alan İsmail Somoni Anıtı, ülkenin sembolü olup görülmeye değerdir. Bu anıt, Sasanilerin en önemli hükümdarlarından biri olan Ebu İbrahim İsmail İbn Ahmed adına yapılmıştır. Bu kişi Tacikistan halkı için büyük bir kahramandır. Oldukça görkemli bir anıt olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

7-Duşanbe Sinagogu

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe’de yer alan Duşanbe Sinagogu veya diğer ismiyle Buhara Sinagogu, 19. yüzyılda inşa edilen önemli bir yapıdır. Fakat 2006 yıllında yol yapım çalışmaları sebebiyle büyük zarar görüp yıkılmıştır. 2009 yıllında Tacik iş adamı yeni bir binada yeniden açılmıştır. Yolunuz düşerse ziyaret edin derim.

8-Tacikistan Ulusal Müzesi

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe’de yer alan Ulusal Müze, 1934 yıllında ziyarette açılmış bir müzedir. Müzede toplam 22 salonu bulunmaktadır. Burada birçok arkeolojik ve etnografik eser bulunur. Müze binası zarar görüp restore edilmiştir. 2013 yıllında tekrar hizmette açılmıştır. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi almak için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca müzede yer alan eserlerin bir kısmı orjinalin kopyasıdır.

9-Tacikistan Hayvanat Bahçesi

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe’de yer alan Hayvanat Bahçesi, 1960 yıllında kurulmuş harika bir bahçedir. Bu bahçe ilk kurulduğunda yaklaşık 6000 hayvana ev sahipliği yapmaktaydı. Fakat günümüzde değişik sebeplerden dolayı bu sayı 600’e kadar düşmüştür. Yolunuz buraya düşerse hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edip hayvanları yakında görme imkanına sahip olabilirsiniz.

10-Tacikistan Bayrağı ve Bayrak Direği

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Duşanbe’de yer alan Tacikistan Bayrağı ve Bayrak Direği, Ülkenin bağımsızlığının 20. yıllını kutladığı 2011 yıllında hizmette açılmıştır. 165 metre yüksekliğiyle Dünyanın en yüksek bayrak direği olarak Guinnes Rekorlar Kitabında yerini almıştır. Direğin üzerindeki bayrağın boyu 60 m, eni ise 30 metredir. Şehrin her yerinde görülen bu direk mutlaka yakınına gidip bol bol fotoğraf çekmelisiniz.


Bunlar dışında Tacikistan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Tacikistan

Nüfus: 8.669.464

Başkent: Duşanbe

Resmi Dili: Tacikçe

Para Birimi: Somoni

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 9 Eylül 1991

Vize Durumu: Buraya yapacağınız seyahatlerde 60 günlük vizeden muafsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz