Taksim Gezi Parkı Nerede

Taksim Gezi Parkı İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, Taksim Meydanı’nın kuzeydoğusunda Cumhuriyet, Asker Ocağı ve Mete caddeleri arasında yer alan şehir parkıdır.

Taksim Gezi Parkı İstanbul

Parkın bulunduğu yer 1806 yıllında Halil Paşa Topçu Kışlası adıyla Rus ve Hint mimarisinden izler taşıyan ana gövdesi iki katlı, soğan kubbeli ve kule görünümlü, köşeleri ise üç katlı olan bir topçu kışlası yapıldı. kışla binası 31 mart 1908 olaylarında isyancıların karargahı oldu.  1922 yıllında burada bir stadyum inşa edildi. Hatta burada 1923 yıllında Romanya ile Türkiye asında bir futbol maçı oynandı. 1940 yılında dönemin İstanbul Valisi Lütfi Kırdar tarafından, Henri Prost’un hazırladığı imar planı bir park yapıldı. bu park İstanbul ilimizin ilk parkı oldu. 1991 yıllında parkın ortasına büyük fıskiyeli bir havuz inşa edildi.

Taksim Gezi Parkı

2013 yıllında İstanbul Büyük Şehir belediyesi burada bulunan bazı yapıları yıkıp taksim yayalaştırma projesini devreye geçirmek istedi. Burada birkaç ağaç da kesildi. Daha sonra 28 mayısta başlanan gezi olayları ülke geneline yayıldı. Burada birçok kurum zarar gördü. Birkaç kişi öldü. Onlarcası da yaralandı. Burada bir komiserimiz şehit oldu. Daha sonra gezi olaylarına son verildi.

Gezi Parkı

Bu park tarihi ve kültürel özelliği bilindiği gibi birde doğal güzelliği ile bilinmektedir. Burada bulunan yeşillik insanı kendine getirmektedir. Burada yürüyüş yapabilir. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

İstanbul taksim Gezi Parkı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here