Tarihi Murat Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Muş – Varto yolu üzerinde bulunan Tarihi Murat Köprüsü hakkında edindiğimiz izlenimleri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Tarihi Murat Köprüsü

Tarihi Murat Köprüsü yapılışı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Selçuklu mimarisi olduğu bilinen bu yapı, mermer üzerinde bulunan kitabeye göre 1871 tarihi onarım tarihi olarak tahmin edilmektedir. 143 metre uzunluğunda 4.77 metre genişliğinde olan bu yapı 12 gözü bulunmaktadır. Ortadaki gözü diğerlerine nazaran daha büyüktür. 16- 18 metre yüksekliği bulunan köprü günümüzde de kullanılmaktadır. Yakın tarihte onarılan köprü ışıklandırma sistemi ile ortaya renkli kareler çıkmıştır. Özellikle gece başka bir renge bürünmektedir. Gecesi başka güze gündüzü başka güzel olan bu tarihi köprüyü ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Tarihi Murat Köprüsü Nerede?

Tarihi Murat Köprüsü, Muş merkeze bağlı Şenoba Köyünde bulunur. Diğer bir deyişle Muş – Varto Karayolunun 10. Kilometresinde bulunur.

Tarihi Murat Köprüsü Nasıl Gidilir?

Tarihi Murat Köprüsü’ne ulaşım oldukça rahattır. Buraya şahsi aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Muş merkeze 10 km uzaklıkta bulunur.

Tarihi Murat Köprüsü
Tarihi Murat Köprüsü’nü Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ziyareti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here